Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID--19 pandemi servisinde yatmış ve pnömoni gelişmiş olan hastalarda ısth skorlamasının prognoz ve mpv ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of isth scoring with prognosis and mpv inpatients hospitalized and had developed pneumonia in the COVID-19 pandemic ward of Muğla Sıtkı Koçman University Education and Research Hospital
  1. Tez No: 779672
  2. Yazar: ELİF KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL BATTALOĞLU İNANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızda COVID-19 enfeksiyonuna bağlı pnömoni gelişmiş hastalarda, ISTH skorlamasının prognoz ve MPV ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda, pandemi servisinde COVID-19 enfeksiyonuna bağlı pnömoni tanısı ile yatan, erişkin 376 hastada, retrospektif dosya taraması yöntemi ile değerlendirildi. Hastaların mevcut verileri ile ISTH skorlaması yapılabilecek 147 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya katılanların %61,2'si kadın, %38,8'i erkek ve hastaların ortanca yaşı 65 (Min-max: 18-94) olarak saptandı. Hastaların pandemi servisinde yatış süreleri ortaşama 5 gündü.
Özet (Çeviri)
Objective: In the study, we aimed to investigate the relationship of ISTH scoring with prognosis and MPV in patients with pneumonia due to COVID-19 infection. Materials and methods: In the study, 376 adult patients were hospitalized in the pandemic ward with the diagnosis of pneumonia due to COVID-19 infection and evaluated by retrospective file scanning method. 147 patients, whose ISTH score could be made with the available data, were included in the study. Results: 61.2% of the patients were female, 38.8% were male, and the median age was 65 (Min-Max: 18-94). The length of stay was 5 days for patients hospitalized in the pandemic ward.