48-72 aylık çocuklarda anne baba tutumlarının, ebeveyn çocuk ilişkisi üzerindeki etkisi var mıdır?
The effects of parental attitudes on parent-childrelationship in 48-72 months old children
  1. Tez No: 779699
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZGÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapılan çalışma kapsamında ebeveynlerin demografik özelliklerinin yanı sıra anne baba tutumu ve ebeveyn çocuk ilişkisi incelenmiştir. Anne baba tutumları olarak bilinen demokratik, baskıcı ve otoriter, aşırı hoşgörülü tutumu ele alınmıştır. Ebeveyn çocuk ilişkilerini incelediğimizde olumlu ve olumsuz ebeveyn çocuk ilişkisi ele alınmıştır. Çalışma kapsamında ölçek ve alt boyutlarının güvenirlik analizi yapılmış, anne-baba tutum ölçeğinin yüksek derecede güvenilir olduğu ve ebeveyn çocuk ilişkisi ölçeğinin de oldukça güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca ölçek ve alt boyutlarının birbiri ile ilişkisi, anne ve baba tutumunun ebeveyn çocuk ilişkisi üzerindeki etkisi ve ölçek ve alt boyutların demografik özelliklere göre farklılık gösterme durumunun analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre demokratik tutum arttıkça ebeveyn çocuk ilişkisinin olumlu düzeyde arttığını , aşırı hoşgörülü tutum ve baskıcı otoriter tutum arttıkça olumsuz ebeveyn çocuk ilişkisinin artmış olduğu sonucuna varılmaktadır. Demografik özellikler bakımından ise yaş, çocuk sayısı, gelir düzeyi, meslek özelliklerine göre olumlu ebeveyn çocuk ilişkisi ve olumsuz ebeveyn çocuk ilişkisinin değişkenlik gösterdiği sonucuna varılmıştır. Çalışmada olumsuz ebeveyn çocuk ilişkisinin eğitim düzeyi için anlamlı farklılık gösterirken olumlu ebeveyn çocuk ilişkisi için anlamlı farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır. Anne baba tutumlarını sosyo-demeografik özelliklere göre incelediğimizde ise demokratik anne baba tutumunun, aşırı hoş görülü anne baba tutumunun, baskıcı otoriter anne baba tutumunun, yaş, çocuk sayısı, mesleki özellikler, eğitim durumu gibi değişkenlere göre farklılık gösterdiği sonucuna varılmış, baskıcı ve otoriter tutumun gelir düzeyi bakımından demokratik tutum ve aşırı hoşgörülü tutumundan ayrılarak eğitim seviyesi bakımından farklılık göstermediği saptanmıştır. Bu sonuçlar 48-72 aylık çocuklara sahip ebeveynlerin, anne baba tutumlarının ebeveyn çocuk ilişkisi üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, besides the demographic characteristics of the parents, parental attitude and parent-child relationship were examined. The democratic, oppressive and authoritarian, overly tolerant attitude known as parental attitudes is discussed. When we examine parent-child relationships, positive and negative parent-child relationships are discussed. Within the scope of the study, the reliability analysis of the scale and its sub-dimensions was made, and it was concluded that the parent attitude scale was highly reliable and the parent-child relationship scale was also very reliable. In addition, the relationship between the scale and its sub-dimensions, the effect of mother and father attitude on the parent-child relationship, and the difference between the scale and sub-dimensions according to demographic characteristics were analyzed. According to the findings, it is concluded that as the democratic attitude increases, the parent-child relationship increases at a positive level, and as the overly tolerant and oppressive authoritarian attitude increases, the negative parent-child relationship increases. In terms of demographic characteristics, it was concluded that the positive parent-child relationship and the negative parent-child relationship varied according to age, number of children, income level, and occupational characteristics. In the study, it was concluded that while the negative parent-child relationship showed a significant difference for the education level, it did not show a significant difference for the positive parent-child relationship. When we analyze parental attitudes according to sociodemographic characteristics, it was concluded that democratic parental attitudes, overly tolerant parents' attitudes, oppressive authoritarian parents' attitudes differ according to variables such as age, number of children, professional characteristics, educational status, and income level of oppressive and authoritarian attitudes. It has been determined that there is no difference in terms of education level, leaving the democratic attitude and the overly tolerant attitude in terms of education. These results show that the parental attitudes of parents with 48-72 months old children create significant differences on the parent-child relationship.