Polis Mesleki Eğitim Merkezi (POMEM) parkur sınavına hazırlanan adaylarda fiziksel aktivite sürelerinin incelenmesi
Investigation of physical activity durations in candidates preparing for Police Vocational Training Center physical exam
  1. Tez No: 779707
  2. Yazar: EMİNE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDEM CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı polislik parkur sınavına hazırlananların fiziksel aktivite skoru ve bu skorla bazı demografik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Fiziksel aktivite skorunun belirlenmesinde uluslararası fiziksel aktivite anketi uzun formu kullanılmıştır. Araştırmaya, 399 birey gönüllü olarak katılmıştır. Demografik bazı özellikler ile toplam fiziksel aktivite skoru arasındaki ilişkileri incelemek için Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman korelasyon kullanılmıştır. Araştırmaya katılan polis olmak isteyen ve bunun için hazırlık yapan adayların yaş ortalaması 24,08±3,10 boy uzunluğu ortalaması (cm) 169,27±6,56 ve vücut ağırlığı (kg) 63,68±9,86 olarak bulunmuştur. Polis olmak isteyen adaylarda toplam fiziksel aktivite skoru ile yaş ve toplam fiziksel aktivite skoru ile vücut ağırlığı (kg) ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilirken toplam fiziksel aktivite skoru ile boy uzunluğu (cm) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Polis olmak isteyen adaylarda toplam fiziksel aktivite skoru ile cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, sigara kullanma durumu, alkol kullanma durumu ve hane gelir durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Oturma fiziksel aktivite skorunun ise sigara ve alkol kullanma durumları ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkili içinde olduğu belirlenmiştir. Toplam fiziksel aktivite skoru 4020,04±3725,78 olarak bulunmuş olup bu skor şiddetli fiziksel aktivite kategorisinde yer almaktadır. Çalışmada anlamlılık seviyesi 0,05 kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical activity score of who is preparing for the police parkour exam and the relationship between this score and some demographic characteristics. The long form of the international physical activity questionnaire was used to determine the physical activity score. 399 individuals who participated in the research voluntarily. Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test and Spearman correlation were used to examine the relationships between some demographic characteristics and total physical activity score. The mean age of the candidates who wanted to become a police officer and prepared for it was found to be 24.08±3.10, mean height (cm) 169.27±6.56, and body weight (kg) 63.68±9.86. Statistically significant relationship was found between the total physical activity score and the average age also total physical activity score and body weight (kg) of the candidates who wanted to become a police officer. However there was no statistically significant relationship between the total physical activity score and the height(cm). No statistically significant relationship was found between the total physical activity score and gender, education status, marital status, smoking status, alcohol use status and household income status in candidates who want to become a police officer. Sitting physical activity score, on the other hand, was found to be statistically significantly correlated with smoking and alcohol use. The total physical activity score was found to be 4020.04±3725.78, which is in the category of intense physical activity. The significance level was accepted as 0.05 in the study.