Kadın doğum polikliniğine başvuran evli kadınlarda sağlık okuryazarlığının genital hijyen davranışına etkisi
The effect of HEALTH literacy on genital hygiene behavior in married women applying to the gynecology polyclinic
- Tez No: 779708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Genital bölgenin sağlıklı olabilmesi için kişisel ve genital hijyen uygulamalarının, doğru ve eksiksiz yapılması gerekmektedir. Genital hijyen uygulamalarının eksik veya yanlış yapılması halinde kadının genital sistemi olumsuz etkilenebilmektedir. Bu çalışmada kadın doğum polikliğine başvuran evli kadınlarda sağlık okuryazarlık düzeyinin genital hijyen davranışına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 01.02.2021- 01.04.2012 tarihleri arasında kadın doğum polikliniğine başvuran 222 kadın ile yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Birey Tanıtım Formu, Yetişkin Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve Genital Hijyen Davranış Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Veriler Frekans, Yüzde, Bağımsız gruplar için t testi, Tek Yönlü Varyans analizi, Kruskal Wallis H testi, LSD Post Hoc testi kullanılarak değerlendirilmiştir. kadınların yaş ortalaması 35.58±9.56 (min:19, max:69 yıl) olarak bulunmuştur. Gebelik sayısı fazla olanlarla, tek gebelik geçirenler arasındaki, Genital Hijyen Davranışları Envanteri puan farkı daha yüksek bulunmuştur. Kadınların eğitim durumlarına göre Genital Hijyen Davranışları Envanteri puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Genital area health requires personal and genital hygen practices which needs to be done correctly and in full. In a circumstance that genital hygen practices are done in the wrong or imperfect way, woman's genital system might be effected badly. The goal of this study is to examine the impact of health literacy level on genital hygen behavior among the married women who call on gynecology clinic. The study had been conducted amongst 222 women who applied to the Gynecology Clinic between 01.02.2021 and 01.04.2021.These data are gathered by using Individual Introduction Form, Adult Health Literacy Scale, and Genital Hygiene Behavior Inventory which were prepared by the researcher. And they have been evaluated by using; frequency, percentage, t test for independent groups, one-way variance analysis, Kruskal Wallis H test, and LSD Post Hoc test. Average age of the women took part in this study are 35.58±9.56 (min:19, max:69). If we compare the applicants who'd had just one pregnancy with the ones who'd had more than one regarding to the Genital Hygiene Behavior Inventory, it's been found that the first group have had more points.