Mezonefrik benzeri adenokarsinom olgularının morfolojik karakteristik özelliklerinin retrospektif araştırılması
Retrospective research of morphological characteristic features of mesonephric-like adenocarcinoma cases
- Tez No: 779706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZ ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Endometrial kanserler (EK), tüm dünyada en sık görülen jinekolojik malignitedir. Mezonefrik adenokarsinom, başlıca uterin serviks yerleşimi gösteren, serviks ve vajen duvarında lokalize mezonefrik duktusların kalıntı ve hiperplazisi ile ilişkili nadir tümörlerdir. Dünya Sağlık Örgütü'nün, 2020 yılında yayınlanan, kadın genital tümörleri sınıflandırması kitabında, mezonefrik kalıntılarla ilişkili olmadığı halde mezonefrik adenokarsinom ile benzer morfolojik, immünohistokimyasal ve moleküler özellikler gösteren, endometriuma lokalize,“Mezonefrik benzeri adenokarsinom (MBA)”olarak adlandırılan yeni bir endometrial karsinom alt tipi tanımlanmıştır. Çalışmamızın amacı, MBA' nın diğer EK subtiplerinden ayrımını sağlayabilecek karakteristik morfolojik özellikler araştırılmasıdır. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda, 2015-2021 yılları arasında endometrial karsinom tanısı almış, endometrioid karsinom için spesifik özellikler olan skuamöz ve/ veya müsinöz diferansiyasyon göstermeyen 141 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların tüm tümör içeren preperatları; MBA için tanımlanmış olan histolojik özellikler açısından değerlendirildi. Tümörlerde immünohistokimyasal olarak ER, PR, p53, GATA3, TTF-1, kalretinin ekspresyonları değerlendirildi. Tanımlanan 3 MBA olgusu ile MBA dışı EK olgularının histolojik değerlendirmesi sonucunda MBA için tanımlanan histolojik özelliklerin bu tümör için spesifik olmadığı ayrıca MBA' larda bu histolojik özelliklerin tümörün yalnızca fokal bir alanında temsil ediliyor olabileceği görülmüştür. Mezonefrik benzeri histolojik özellikler en fazla oranda endometrioid karsinomlar olmak üzere tüm EK' larda değişen oranlarda tespit edilmiştir. Özellikle düşük dereceli endometrioid karsinomların ayırıcı tanı içerisinde yer alması nedeniyle oldukça farklı prognozlara sahip bu tümörlerde doğru tanıya ulaşmak için immünohistokimyasal belirteçlerin uygulanması önem kazanmaktadır. Özellikle düşük dereceli EK olgularında histomorfolojik incelemeye ek olarak ER ve PR' den oluşan küçük bir immünohistokimyasal panel uygulanarak MBA gibi nadir görülen tümörlerin tanıda atlanmasının önleneceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancers (EC) are the most common gynecological malignancy worldwide. Mesonephric adenocarcinoma is mainly located in the uterine cervix. They are rare tumors associated with hyperplasia of residual mesonephric ducts localized in the cervix and vaginal wall. A new subtype of endometrial carcinoma was defined in the World Health Organization's book on the classification of female genital tumors published in 2020. Although not associated with mesonephric remnants, the tumor showing similar morphological, immunohistochemical and molecular features with mesonephric adenocarcinoma was named“Mesonephric-like adenocarcinoma (MLA)”. Our study aims to investigate the characteristic morphological features that can distinguish MBA from other EC subtypes. 141 cases diagnosed with endometrial carcinoma in Bursa Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Medical Pathology between 2015-2021 and who did not show squamous and/or mucinous differentiation, which are specific features for endometrioid carcinoma, were included in the study. All tumor-containing preparations of the cases were evaluated in terms of histological features defined for MBA. Expressions of ER, PR, p53, GATA3, TTF-1, and calretinin in tumors were evaluated immunohistochemically. As a result of the histological evaluation of 3 MLA cases and non-MLA EC cases, it was observed that the histological features defined for MBA were not specific for this tumor and that these histological features in MBAs might be represented only in a focal area of the tumor. Mesonephric-like histological features were detected in varying proportions in all ECs, mostly in endometrioid carcinomas. Since low-grade endometrioid carcinomas are included in the differential diagnosis, the application of immunohistochemical markers becomes important to reach the correct diagnosis in these tumors with quite different prognoses. We think that especially in low-grade EC cases, applying a small immunohistochemical panel consisting of ER and PR in addition to a histomorphological examination, rare tumors such as MBA will be prevented from being missed in the diagnosis.