Öğretmenlerin yenilikçi pedagojik uygulamalara yönelik düzeylerinin incelenmesi
Examination of teachers' levels for innovative pedagogical practices
  1. Tez No: 779723
  2. Yazar: ŞEYMA MACİT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada öğretmenlerin yenilikçi pedagojik uygulamalara olan bakış açıları, yenilikçi pedagojik uygulamaların sınıfta uygulanma sıklığı; yaş, öğretim kademesi, lisans mezuniyeti, cinsiyet yerleşim birimi ve öğrenim durumuna göre anlamlı olarak değişkenlik gösterip göstermediğini araştırılmıştır. Yöntem: Öğretmenlerin yenilikçi pedagojik uygulamalara yönelik düzeylerini incelemek için yapılan bu çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışma Erzurum ilinde 2021-2022 yılları arasında görev yapan 260 öğretmen ile yapılan anket çalışmalarından elde edilen veriler kullanılmıştır. Bu verilerin toplanması için“Öğretmenler İçin Yenilikçi Pedagojik Uygulamalar Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilere öncelikle normallik testi yapılmış olup verilerin normal dağılım göstermesinden hareket ederek t- testi, tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Bulgular: Öğretmenlerin yenilikçi pedagojik uygulamalara yönelik düzeylerinin incelendiği çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda, öğretmenlerin yenilikçi pedagojik uygulamalara yönelik düzeylerinin yaş, cinsiyet, öğretim kademesi, öğrenim durumu, sınıf mevcudu ve yerleşim yeri değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuçlar: Yenilikçi pedagojik uygulama eğitimlerinin öğretmenler için önemli olduğu ve yenilikçiliğe bakış açısını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin öğrenme ortamlarında yenilikçi uygulamaları kullandıkları ve faydalı buldukları görülmüştür. Lisans mezuniyet durumunun ve yerleşim birimi değişkenlerinin öğretmenlerin yenilikçi pedagojik uygulamalara yönelik düzeylerinin diğer değişkenlere göre önemli düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose:. In this study, teachers' perspectives on innovative pedagogical practices, the frequency of innovative pedagogical practices in the classroom; It was investigated whether it varies significantly according to age, education level, undergraduate graduation, gender, residence and educational status. Method: In this study, which was conducted to examine the teachers' levels towards innovative pedagogical practices, the survey model was used. In this study, the data obtained from the survey studies conducted with 260 teachers working in Erzurum between the years 2021-2022 were used.“Innovative Pedagogical Practices Scale for Teachers”was used to collect these data. First of all, normality test was performed on the obtained data, and t-test and one-way analysis of variance were performed based on the normal distribution of the data. Findings: In line with the findings obtained in the study in which the teachers' levels towards innovative pedagogical practices were examined, no significant difference was found between the teachers' levels of innovative pedagogical practices in terms of age, gender, teaching level, education level, class size and place of residence. Conclusions: It has been concluded that innovative pedagogical practice training is important for teachers and affects their perspective on innovation. It has been observed that teachers use innovative applications in learning environments and find them useful. It has been concluded that the undergraduate graduation status and the variables of the settlement have a significant effect on the level of teachers towards innovative pedagogical practices compared to other variables.