Subklinik hipotiroidi hastalarında serum adropin düzeyinin araştırılması
Investigation of serum adropin level in patients with subclinic hypothyroid
  1. Tez No: 744498
  2. Yazar: TUBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ZORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonları, tüm vücut hücrelerinin büyüme ve gelişmesi ile enerji metabolizması üzerinde düzenleyici etkisi olan hormonlardır. Subklinik hipotiroidi ise, artmış serum tiroid uyarıcı hormon (TSH) konsantrasyonu yanında tiroksin (fT4) ve triiyodotironin (fT3) seviyelerinin referans aralıkları içinde olması durumudur. Hipotiroidi öncüsü olabilen subklinik hipotiroidi; özellikle metabolik sendrom, insülin direnci, kardiyovasküler sistem hastalıkları, endotelyal fonksiyon bozukluğu ve ateroskleroz gelişiminde etkili olabilmektedir. Adropin, esas olarak karaciğer ve beyinde enerji homeostazı ile ilişkili gen (Enho) tarafından kodlanan bir peptit hormonudur. Glikoz ve lipid homeostaz dengesinde ve insülin direnciyle yakından ilişkilidir. Karaciğer, beyin, kalp, böbrek, pankreas ve gastrointestinal sistem gibi birçok doku ve organda üretilir. Çalışmamızın amacı; SKH hastalarında adropin seviyesinin değişip değişmediğini saptamak ve böylece subklinik hipotiroidinin klinik sonuçlarında ve patofizyolojisinde aracı bir markır olup olmayacağını tespit etmektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya akut veya kronik hastalık ve antitiroid ilaç dahil herhangi bir ilaç kullanım öyküsü olmayan gönüllüler alındı. TSH düzeyine göre bireyler subklinik hipotroidi (TSH: 5-10 mIU/l ) (n:41) ve ötroid kontrol (n:43) olarak 2 gruba ayrıldı. Tüm gönüllülerin biyokimyasal parametreleri, tiroid fonksiyon testleri, serum adropin düzeyleri çalışıldı ve sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (BMI) açısından istatiksel olarak anlamlı fark yoktu (p >0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Thyroid hormones secreted from the thyroid gland are hormones that have a regulating effect on the growth and development of all body cells and energy metabolism. Subclinical hypothyroidism is a condition in which thyroxine (fT4) and triiodothyronine (fT3) levels are within the reference ranges, as well as increased serum thyroid stimulating hormone (TSH) concentration. Subclinical hypothyroidism, which may be a precursor to hypothyroidism; It can be effective especially in the development of metabolic syndrome, insulin resistance, cardiovascular system diseases, endothelial dysfunction and atherosclerosis. Adropin is a peptide hormone primarily encoded by the gene (Enho) associated with energy homeostasis in the liver and brain. It is closely related to glucose and lipid homeostasis balance and insulin resistance. It is produced in many tissues and organs such as the liver, brain, heart, kidney, pancreas and gastrointestinal tract. The aim of our study; we aimed to determine whether adropin level changes in SCH patients and thus to determine whether it will be a mediator marker in the clinical outcomes and pathophysiology of subclinical hypothyroidism. Materials and Methods: Volunteers without a history of acute or chronic disease and any drug use, including antithyroid drugs, were included in the study. Individuals were divided into 2 groups according to their TSH level as subclinical hypothyroidism (TSH: 5-10 mIU/l ) (n:41) and euthyroid control (n:43). Biochemical parameters, thyroid function tests, serum adropin levels of all volunteers were studied and the results were compared statistically. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of age, gender and body mass index (BMI) (p >0.05).