Yiğitler (Kemalpaşa) havzasının hidrolojisi, hidrojeolojisi ve hidrojeokimyası
Hydrology, hydrogeology and hydrogeochemistry of Yiğitler (Kemalpaşa) basin
  1. Tez No: 169127
  2. Yazar: ÜMİT BERKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
YİĞİTLER (KEMALPAŞA) HAVZASININ HİDROLOJİSİ, HİDROJEOLOJİSİ VE HİDROJEOKİMYASI ÖZET Çalışma alanı, izmir ili Kemalpaşa İlçesi' nin doğu ve güneydoğusunda yeralmaktadır. Çalışma alam, Menderes Masifi metamorfiklerine ait kristalin şistlerden ve onları uyumsuzlukla örten alüvyondan oluşmaktadır. Çalışma amacı, inceleme alanından alınan su örneklerinin kimyasal analizlerinin yapılarak çeşitli hidrokimyasal yöntemler ile yorumlanması, özellikle içme suyu olarak maden ve memba suyu kriterlerine uygun olup olmadığının saptanması ve çalışma alanının komşu havzalarla olan bağlantısının ortaya çıkarılmasıdır. Çalışma alanında yeralan suların kimyasal analizleri sonucuna göre özellikle Bayındır antiklinalinin kuzey kanadında yeralan sular memba suyu niteliğinde olup, antiklinalin güney kanadında yeralan sular ise Bayındır Jeotermal Alam' na yaklaşıldıkça maden suyu niteliği kazanmaktadır. Anahtar Kelimeler : Hidrojeokimya, Maden suyu, Memba suyu, Menderes Masifi, Şist, Yiğitler IV
Özet (Çeviri)
HYDROLOGY, HYDROGEOLOGY AND HYDROGEOCHEMISTRY OF Yİ?İTLER (KEMALPAŞA) BASIN ABSTRACT Studying area is located at east and southeast of Kemalpaşa county in İzmir country. Studying are is formed by Permo - Carboniferous aged crystallized schist rocks which are belongs to Menderes Massif metamorphics and Neogen aged alluvion which is lay on schist within discordancy. Purpose is; being analyzed of water samples, interpretion of the chemical results by various hydrochemical methods, especially if water samples results aggreable for the mineral water and drinking water standarts or not and exposing the connection between the Yiğitler Basin and neighbour basins if available. Water samples which are located in the north wing of the Bayındır anticline characterizes the spring water, however in the south wing, samples represents the mineral water characterization near by Bayındır Geothermal Area. Keywords : Hydrochemistry, Menderes Massif, Mineral water, Schist, Spring water, Yiğitler