Likit biyopsilerin oral premalign ve malign lezyonlarda tanı amaçlı kullanımı
Diagnostic use of liquid biopies in oral premalign and malign lesions
- Tez No: 779791
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK, PROF. DR. SİBEL ELİF GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Patoloji, Dentistry, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Oral Skuamöz Hücreli Karsinom (OSHK) genetik (delesyon, insersiyon, mutasyon), epigenetik (mikroRNAlardaki düzensizlikler) ve çevresel faktörlere (HPV, sigara, alkol, UV) bağlı olarak gelişen, gen-çevre etkileşimini gösteren en iyi kanser türlerinden biridir. Dünyadaki yıllık baş-boyun kanserinin %30'unu, ağız kanserlerinin %90'ını oluşturmaktadır ve 5 yıllık sağ kalım oranı %35-50'dir. Oral potansiyel malign lezyon (OPML) da tıpkı OSHK gibi gen-çevre etkileşimden etkilenen kanser öncüsü lezyonların genel adıdır. Çalışma materyalimizi oluşturan kan ve tükürük; minimal invaziv, temini kolay, takibi mümkün kılan biyolojik sıvılardır. Bu hasta gruplarında gerek tanı ve tedavi gerekse prognoz değerlendirmesi için kullanılabilecek biyobelirteçlerin kan ve tükürük gibi likit biyopsi örneklerinde tespit edilmesi oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasının amacı; OSHK hastaları (n=14), OPML (n=14) hastaları ve sağlıklı mukozaya (n=14) sahip kontrol grubu arasında miR-21, miR-208a-3p ve PDCD4'ün tükürük ve kan da ifade seviyelerinde ölçülmesi, OSHK ve OPML açısından biyobelirteçlerin araştırılmasıdır. miRNA ve PDCD4 ifade seviyeleri kantitatif PCR ile incelenmiştir. miRNA ve PDCD4 ifade seviyeleri sırasıyla U6 ve ActB ile normalize edilerek; OSHK hastaları, OPML hastaları ile sağlıklı kontroller karşılaştırılmıştır. Çalışmamız OSHK hastaları ve OPML hastalarının kan ve tükürük örneklerinde miR-208a-3p ve PDCD4 geninin araştırıldığı ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Oral Squamous Cell Carcinoma (OSCC) is one of the best cancer types showing gene-environment interaction, which develops due to genetic (deletion, insertion, mutation), epigenetic (irregularities in microRNAs) and environmental factors (HPV, smoking, alcohol, UV). It constitutes 30% of annual head and neck cancers and 90% of oral cancers in the world, and the 5-year survival rate is 35-50%. Oral potential malignant lesion (OPML) is the general name of precancerous lesions that are affected by gene-environment interaction, just like OSCC. The blood and saliva that make up our study material; They are minimally invasive, easy to obtain, biological fluids that enable follow-up. It is very important to detect biomarkers that can be used for diagnosis and treatment and prognosis evaluation in these patient groups in liquid biopsy samples such as blood and saliva. The aim of this thesis study; Measurement of miR-21, miR-208a-3p and PDCD4 in saliva and blood expression levels among OSCC patients (n=14), OPML (n=14) patients, and healthy mucosa (n=14) control group, OSCC and the search for biomarkers in terms of OPML. miRNA and PDCD4 expression levels were examined by quantitative PCR. miRNA and PDCD4 expression levels were U6 and ActB; OSCC patients, OPML patients and healthy controls were compared.in blood and saliva samples of OSCC patients and OPML patients PDCD4 genes.