8.sınıf Türkçe ders kitabı etkinliklerinin yaratıcılığa katkısına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerinin incelenmesi
Teacher and student opinions on the contribution of 8th grade Turkish textbook activities to creativity
- Tez No: 779794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET EPÇAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı 8. Sınıf Türkçe ders kitabı etkinliklerinin yaratıcılığa katkısına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda öğretmen ve öğrencilerle görüşmeler yapılmış ve öğretim süreci gözlemlenmiştir. Nitel araştırma yöntemi ve olgu bilim deseni kullanılan araştırmanın çalışma grubu Ardahan il merkezi ve merkez ilçeye bağlı köylerdeki ortaokullarda çalışan on yedi Türkçe öğretmeni ve bu okullarda öğrenim gören yirmi üç öğrenci olarak belirlenmiştir. Öğretmen ve öğrencilerle yapılan görüşmeler yarı yapılandırılmış görüşme formları ile sağlanmış ve on yedi okulda araştırmacıyla birlikte bir Türkçe öğretmeni de öğretim sürecini gözlemlemiştir. Görüşme verileri içerik analizi tekniğiyle, ders gözlem formu verileri ise betimsel analiz tekniğiyle analiz edilmiştir. Ayrıca ders gözlem formunda gözlemcilerin elde ettiği veriler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre yazma becerisine yönelik etkinlikler yaratıcılığı desteklerken, diğer Türkçe ders kitabı etkinlikleri sürekli kendini tekrar ettiği ve çoğunlukla bilgi ölçtüğü için yaratıcılığa yeterli düzeyde katkı sunamadığı söylenebilir. Öğretmen ve öğrencilerin TDÖP ile ders kitabı etkinliklerine yönelik önerileri ise etkinliklerde dramatizasyon gibi aktif katılım gerektiren uygulamalara yer verilmesi, ders ortamlarının zenginleştirilmesi, kendini tekrar eden aynı tür soru kalıpları yerine etkinliklerde çeşitlilik sağlanması ve iş birliğinin ön plana çıkarılması şeklinde sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the teachers' and students' stances on 8. Grade Turkish coursebook activities' effect on creativity. To accomplish this goal, multiple interviews have been done with both teachers and students, in addition to observations in teaching environments. This research is a mixed research with nominal qualitative properties and facilitates a phenomenological design. This research includes seventeen Turkish Teachers and twenty-three students who teaches and studies in middle schools and village schools connected to Ardahan province. Interviews that are done with teachers and students provided with a semi-structured interview modal and observations include 17 schools and a teacher also participated in the observations. Interview data has been analyzed using the content analysis method. Data from the class observation sheets has been analyzed by using a descriptive statistical technique to determine the relationship between data from observers, correlation analysis has been done. To conclude this research, the activities in the Turkish book do not contribute sufficiently to creativity. According to the teachers, the activities are reiterated quite a lot and there is no place for creativity since they are based only on comprehension. Lastly, the suggestions from students and teachers about the Turkish teaching curriculum can be listed as that more authentic texts and activities are essential, certain activities need to be more supportive of active participation, teaching environments have to be more diverse and instead of using long and distracting activities, there have to be more activities that facilitate production with group coordination and collaboration.