İşyeri ruhsallığının öğretmen görüşlerine göre incelenmesi: Karma yöntemli bir araştırma
Examination of workplace spiritualiy according to teachers opinions: A mixed method research
- Tez No: 779800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM TÖSTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin işyeri ruhsallığına ilişkin algılarının incelenmesidir. Araştırma karma yöntemlerden açımlayıcı sıralı desene göre hazırlanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında; Siirt ilinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında görev yapan 2666 öğretmen evreni oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşmadaki zorluktan ötürü örneklem alma yoluna gidilmiştir. Basit seçkisiz örnekleme yoluyla belirlenen 341 öğretmen araştırmaya dahil edilmiştir. Nicel verilerin toplanmasında İşyeri Ruhsallığı Ölçeği (Özğan, 2017) kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesine betimsel istatistiklerden ve fark testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında; nicel analizler yapıldıktan sonra elde edilen bulgular ışığında 4 soruluk yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve 25 katılımcıya ilgili form görüşme esnasında uygulanmıştır. Araştırmada verilerin analizi için içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin işyeri ruhsallığı algıları yüksek düzeydedir. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin işyeri ruhsallığı algılarında yaş, medeni durum, meslekteki görev süresi ve branş değişkenleri anlamlı farklılık oluşturmamıştır. Cinsiyet değişkeninde örgütsel değerler alt boyutunda, okuldaki görev süresi değişkeninde özalgı ve anlamlı iş boyutlarında, öğretmen sayısı değişkeninde örgütsel değerler alt boyutunda, okul kademesi değişkeninde ölçeğin genelinde ve örgütsel değerler alt boyutunda anlamlı farklılık oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır. Farkın kaynağına ilişkin öğretmenlerle görüşmeler yapılmıştır. Nicel ve nitel bulgular ışığında sonuçlar tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine teachers' perceptions of workplace spirituality. The research was prepared according to the explanatory sequential design, which is one of the mixed methods. In the quantitative part of the research; The universe consists of 2666 teachers working in Siirt in the 2021-2022 academic year. Due to the difficulty in reaching the whole universe, sampling was preferred. 341 teachers determined by simple random sampling were included in the study. The Workplace Spirituality Scale (Özğan, 2017) was used to collect quantitative data. Descriptive statistics and difference tests were used to analyze the data. In the qualitative part of the research; After the quantitative analyzes were made, a semi-structured interview form with 4 questions was prepared in the light of the findings and the relevant form was applied to 25 participants. Content analysis technique was used to analyze the data in the research. According to the findings obtained as a result of the research, teachers' perceptions of workplace spirituality are at a high level. According to the research results; age, marital status, tenure in the profession and branch variables did not create a significant difference in teachers' perceptions of workplace spirituality. It was concluded that there was a significant difference in the organizational values sub-dimension in the gender variable, in the self-perception and meaningful work dimensions in the tenure at school variable, in the organizational values sub-dimension in the number of teachers variable, in the overall scale in the school level variable and in the organizational values sub-dimension. Interviews were held with the teachers regarding the source of the difference. In the light of quantitative and qualitative findings, the results were discussed and suggestions were made.