Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle periton diyalizi yapılan hastalarda mannose binding gen polimorfizmi ile peritonit geçirme sıklığı arasındaki ilişki
The relationship between mannose binding gene polymorphism and the frequency of peritonitis in patients undergoing peritoneal dialysis for chronic renal failure
- Tez No: 779817
- Danışmanlar: UZMAN ERTAN KAYSERİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pediatrik Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, periton diyalizi yapılan hastalarda peritonit ataklarının mannoz bağlayan lektin (MBL) gen polimorfizimi ile arasındaki ilişki incelenmiştir. MBL geni ekson 1' inde bulunan Codon 54 polimorfizmi, periton diyalizi yapılan 45 KBY hastasında ve 45 sağlıklı kontrol grubunda polimeraz zincir reaksiyonu kısıtlama fragman uzunluğu polimorfizm yöntemi ile araştırıldı. Mutant B allel sıklığı hasta grubunda (% 4.4) kontrol grubuna (% 2.1) göre anlamlı derecede yüksek değildi. AB genotipi, hasta grubunda ve sağlıklı kontrol grubunda sırasıyla% 15,6 ve% 34 olarak bulundu. Periton diyalizi yapılan çocukların% 80' inde ve sağlıklı kontrol grubunun % 63' ünde AA genotipi bulundu. Çalışmamızda periton diyalizi yapılan hastalarda peritonit atakları ile mannoz bağlayan lektin (MBL) gen polimorfizmi arasındaki ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between attacks of peritonitis and mannose-binding lectin (MBL) gene polymorphism in patients undergoing peritoneal dialysis was investigated. Codon 54 polymorphism in exon 1 of the MBL gene was investigated by polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism method in 45 CRF patients undergoing peritoneal dialysis and 45 healthy control groups. The frequency of the mutant B allele was not significantly higher in the patient group (4.4%) than in the control group (2.1%). AB genotype was found to be 15.6% and 34% in the patient group and healthy control group, respectively. The AA genotype was found in 80% of the children undergoing peritoneal dialysis and in 63% of the healthy control group. In our study, no relationship was found between attacks of peritonitis and mannose-binding lectin (MBL) gene polymorphism in patients undergoing peritoneal dialysis.