Covid-19 impacts on retail sector: An Event Study approach on Turkish retailers
Covid-19'un perakende sektörüne etkileri: Türk perakendecilerine 'Event Study' yaklaşımı
  1. Tez No: 779840
  2. Yazar: SARVENAZ ERFANI HOOSHIARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ALİ KÜÇÜKÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Perakende sektörü her ülke ekonomisinin önemli bir parçası olmuştur ve perakende şirketlerin davranışlarındaki değişiklikler diğer sektörleri de etkileyebilmektedir. Covid-19 pandemisi, insanların yaşamlarını ve alışkanlıklarını ve politika yapıcıların bu dönemde sadece nasıl dayanmakla kalmayıp aynı zamanda başarılı olacakları konusundaki kararlarını da etkiledi. Bir sektörün bir olgudan etkilenip etkilenmediğini gösteren göstergelerden biri, o sektördeki işletmelerin hisse senedi değerlerindeki getiri oranlarındaki değişimdir. Bu nedenle, Covid-19 salgınının halka açık perakende sektörü şirketlerini nasıl etkilediğini incelemek amacıyla Borsa'da işlem gören perakende şirketleri hakkında Borsa İstanbul (BİST)'ten alınan veriler üzerinde“Event Study”yöntemi uygulanarak etkileşim düzeyi tespit edilmiştir. Ayrıca Covid-19 öncesi dönemde popüler olan trendler, pandeminin tüketici davranışları üzerindeki etkisi önemli olduğu için Covid-19 sonrası günlerde düzenli olarak kullanılamıyor. Dolayısıyla artık işletmelerden yeni istekler ve yeni hizmetler istiyorlar. Önümüzdeki yıl perakende şirketler arasında popüler olan yeni trendlerden bahsedilmiştir. İşletme yöneticilerine ve perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketlere yeni trendleri işletmelerinde nasıl değerlendirebilecekleri konusunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Retail sector has been an important part of each country's economy and changes in the behavior of the retailers can affect other sectors as well. The Coronavirus pandemic has impacted people's lives and their habits as well as policy makers' decisions on how to not only survive but thrive during this period. An indicator that shows if a sector was impacted by a phenomenon is the rate of return on the stock value of the businesses in that sector, therefore, Event Study Methodology is applied on the data driven from Istanbul Stock Market (BIST) on active retailers during the pandemic days in order to find out how the outbreak affected them. Furthermore, the trends that were popular in the pre-Covid era cannot be used regularly in the post-Covid days as the effect of pandemic on consumer's behavior has been a deep one so now, they have new demands and desire new services from businesses. New trends that are popular among retailers for the year to come is discussed with some suggestions to the managers and retailers on how to utilize these trends in their business.