An empirical research on the relationship between employee boreout and performance: Mediating role of procrastination
Çalışan bezginliği ile performansı arasındaki ilişki üzerine görgül bir araştırma: Erteleme davranışının aracı rolü
- Tez No: 779839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı çalışan bezginliğinin çalışan görev performansı ile ilişkili olup olmadığını ve erteleme davranışının bu ilişkiye aracılık edip etmediğini ortaya çıkartmaktır. Bu amaç doğrultusunda kesitsel bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın verisi Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai'de bir telekomünikasyon firmasının 400 çalışanından anket tekniği ile 16 Temmuz – 19 Ağustos 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri doğrusal regresyon testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre iş yeri bezginliğinin bileşenlerinden anlam krizi ile görev performansı arasında, iş bıkkınlığı ile görev performansı arasında ve gelişim krizi ile görev performansı arasında olumsuz ilişkiler vardır. Bu çalışma ile ayrıca erteleme davranışı ile anlam krizi, iş bıkkınlığı ve gelişim krizi arasında olumlu ilişkiler, erteleme davranışı ile görev performansı arasında ise olumsuz bir ilişki olduğu ortaya çıkarılmıştır. Son olarak ilk defa erteleme davranışının çalışan bezginliği ve görev performansı arasındaki ilişkiye aracılık ettiği keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to discover whether employee boreout was related to employee task performance and whether employee procrastination was mediating this relationship. In order to achieve that, a cross-sectional research has been conducted. The data were collected from 400 employees who work in a telecommunication company operating in Dubai, the United Arab Emirates, using the survey technique, between the 16th of July and the 19th of August, 2022. Linear regression tests were used to analyze the collected data. Findings showed that there was a negative relationship between the crisis of meaning and task performance, job boredom and task performance, and the crisis of growth and task performance. Findings also indicated that there was a positive relationship between procrastination and the crisis of meaning, job boredom, and the crisis of growth and a negative relationship between procrastination and task performance. Finally, it was revealed for the first time that procrastination was mediating the relationship between employee boreout and task performance.