Marmara Bölgesinde düşey refraksiyon katsayısının araştırılması
Investigation of vertical refraction coefficient in Marmara Region
  1. Tez No: 779859
  2. Yazar: ADALET DERVİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hedeften, farklı kırılma indisine sahip atmosfer tabakalarından geçerek ölçme aletine gelen ışık, kırılma yasası gereği eğrilerek ölçü aletine varır. Bu eğrilme yüzünden ölçülmesi gereken değerden uzaklaşılır. Jeodezi de ölçme inceliğinin atması ile atmosferik refraksiyon adı verilen bu etkinin, ölçülere getirilen bir düzeltme ile giderilmesi seçilmiştir. Refraksiyon katsayısı, yeryuvarı yarıçapının, ışık yolu eğriliği yarıçapına oranı olarak ifade edilir ve Türkiye' de halen k=0.13 değeri kullanılmaktadır. Bu çalışma ile, Marmara Bölgesinde değişik amaçlarla yapılan karşılıklı trigonometrik nivelman ve vadi geçiş nivelman ölçmelerinden, bir refraksiyon katsayısı değeri elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The light coming from the target to the measuring instrument by passing through layers of the atmosphere with different refractive indices arrives at the measuring instrument by being curved in accordance with the law of refraction. Because of this skew, the value to be measured deviates. It was chosen to eliminate this effect, called atmospheric refraction, with the increase in measurement fineness in geodesy, by a correction brought to the measurements. The coefficient of refraction is expressed as the ratio of the earth's radius to the radius of curvature of the light path, and the value k=0.13 is still used in Turkey. In this study, a refraction coefficient value was tried to be obtained from mutual trigonometric leveling and valley transition leveling measurements made for different purposes in the Marmara Region.