Radar kesit alanının azaltılması için ultra geniş bantlı frekans seçici yüzey tasarımı
Ultra-wide band frequency selective surface design for radar cross section reduction
  1. Tez No: 779860
  2. Yazar: YAĞMUR BARIŞ ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Frekans seçici yüzeyler (FSY), belirlenen frekans aralığında yüzeye gelen elektromanyetik dalgaların iletim, yansıma veya soğurma özelliği göstermesini sağlayan periyodik yapılardır. Bu çalışmada birden fazla frekans bandını kapsayacak şekilde (C-bandı (4-8 GHz) ve Xbandı (8-12 GHz)), ultra geniş bant aralığına sahip, halka ve kesikli artı şekillerinin birleştirilmesiyle elde edilen yeni UGB FSY ile radar kesit alanının (RKA) azaltımı amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk kısımlarında halka ve kesikli artı şekilli yapılar tek tek analiz edilmiştir. Analiz sonucunda en verimli olan iki yapı birleştirilerek elde edilen yeni FSY ile -10 dB kazanç değerinde bant genişliği arttırılmıştır. Önerilen yapı üzerinde temel parametreleri değiştirerek, ultra geniş bantlı (UGB) radar sistemlerinde kullanılabilecek iyi zayıflama düzeyine sahip, dalganın geliş açısından bağımsız ve bant durduran filtre karakteristiğine sahip yapı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Frequency selective surfaces (FSS) are periodic structures that allow electromagnetic waves arriving on the surface to show transmission, reflection or absorption properties in the determined frequency range. In this study, radar cross section with the new UGB FSY was obtained by combining ring and dashed cross shapes with ultra-wide band gap, covering more than one frequency band (C-band (4-8 GHz) and X-band (8-12 GHz)). In the first part of the study, the ring and dashed crosshairs were analyzed one by one. As a result of the analysis, the bandwidth has been increased by -10 dB gain with the new FSY obtained by combining the two most efficient structures. FSY designs with a good attenuation level that can be used in ultra-wideband (UGB) radar systems have been carried out. Simulation and analysis of the design were carried out with the CST Studio Suite 3D electromagnetic simulation program.