Evaluation study of galectin-3 in type-2 diabetic overweight patients with and without cardiovascular disease
Kardiyovasküler hastalığı olan ve olmayan tip-2 diyabetik aşırı kilo hastalarında galektin-3'ün değerlendirilmesi çalışması
- Tez No: 779858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. BUSHRA HAMEED ALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mevcut araĢtırma, tip-2 diyabetli, aĢırı kilolu ve kardiyovasküler hastalığı olmayanlar arasında Galektin-3 düzeylerini karĢılaĢtırmak için yola çıktı. Sağlıklı bir kontrol grubu ile tip 2 diyabet ve/veya obez olanlar arasında açlık kan Ģekeri (AKġ), hemoglobin A1c (HbA1c), insülin ve lipid profilleri (TC, TG, HDL, LDL ve VLDL) düzeylerindeki değiĢiklikleri değerlendirin. veya kardiyovasküler hastalığı olmayan. Galektin-3, açlık kan Ģekeri, hemoglobin A1c, insülin, total kolesterol, trigliseritler, HDL, VLDL ve LDL seviyeleri, tip 2 diyabetli kiĢilerde ve kardiyovasküler hastalığı olan ve olmayan aĢırı kilolu kontrol grubunda ölçüldü. hasta insan kohortu ÇalıĢmaya toplam 120 kiĢi katıldı ve rastgele üç farklı gruba ayrıldı. Grup I'de kırk sağlıklı insan kontrol olarak görev yaparken, Grup II'de tip 2 diyabet öyküsü olan ancak KVH kanıtı olmayan kırk kiĢi çalıĢıldı. Grup IIl'de zaten T2DM ve CVD geçmiĢi olan 40 kiĢi vardı. Her iki grupta da katılımcılar araĢtırma süresi boyunca 40 - 60 yaĢları arasındaydı.
Özet (Çeviri)
The present research set out to compare Galectin-3 levels between those with type-2 diabetes, those who were overweight, and those who did not have cardiovascular disease. Assess the changes in fasting blood sugar (FBS), hemoglobin A1c (HbA1c), insulin, and lipid profiles (TC, TG, HDL, LDL and VLDL) levels between a healthy control group and those with type 2 diabetes and/or obesity with or without cardiovascular disease. Galectin-3, fasting blood sugar, hemoglobin A1c, insulin, total cholesterol, triglycerides, HDL, VLDL, and LDL levels were measured in people with type 2 diabetes and in a control group of overweight people with and without cardiovascular disease. cohort of sick people A total of 120 people participated in the study and were split into three different groups at random. In Group I, forty healthy people served as controls, while in Group II, forty people with a history of type 2 diabetes but no evidence of CVD were studied. Group IIl had 40 people who already had a history of T2DM and CVD. In both groups, participants were between the ages of 40 - 60 for the duration of the research.