Down sendromlu çocuklarda aktivite ve katılım düzeylerinin incelenmesi
Investigation of activity and participation levels in children with down syndrome
- Tez No: 779867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Down sendromlu (DS) çocukların aktivite ve katılım düzeyleri ile katılım düzeylerini etkileyen kısıtlayıcı veya destekleyici faktörleri incelemekti. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Pediatrik nörolog tarafından DS tanısı koyulan 35 çocuk ve tipik gelişen 35 çocuk dahil edildi. Çalışmada, aktivite (Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü- GMFM-88 ve Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri- PEDI), katılım (Çocuklar ve Gençler İçin Katılım ve Çevre Ölçümü- PEM-CY ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği- PedsQL) ve çevresel faktörler (Çocuklar ve Gençler İçin Katılım ve Çevre Ölçümü-PEM-CY ve Aile Etki Ölçeği- IPFAM) değerlendirildi. Bulgular: DS'li çocukların kaba motor fonksiyonlarının (GMFM-88) ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyinin (PEDI) tipik gelişen çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha geride olduğu bulundu (p0,05) ancak istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha kısıtlı dahil olduğu ve ebeveynlerin çocuğun aktivitelere katılımında daha çok değişim isteği bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the activity and participation levels of children with Down syndrome (DS) and the restrictive or supportive factors affecting their participation levels. Materials and Methods: 35 children diagnosed with DS by a pediatric neurologist and 35 typically developing children were included in the study. In the study, activity (Gross Motor Function Measurement- GMFM-88 and Pediatric Evaluation of Disability Inventory- PEDI), participation (Participation and Environment Measure for Children and Youth- PEM-CY and Pediatric Quality of Life Inventory- PedsQL) and environmental factors (Participation and Environment Measure for Children and Youth- PEM-CY and Family Impact Scale-IPFAM) were evaluated. Results: It was found that children with DS gross motor functions (GMFM-88) and level of independence in activities of daily living (PEDI) were statistically significantly lower than those of typically developing children (p0.05), but were statistically significantly less involved, and parents reported more desire for change in their child's participation in activities (p0.05).