Down sendromlu bireylerin fiziksel aktiviteye katılım durumlarına göre ebeveynlerinin stres düzeyleri ile mutluluk düzeylerinin incelenmesi
Examining the stress and happiness levels of the parents of individuals with down syndrome according to their childrens' participation in sports activities
- Tez No: 820816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR YAZICILAR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı down sendromlu bireylerin fiziksel aktivitelere katılım durumlarına göre ebeveynlerinin stres düzeyleri ile mutluluk düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaçla ebeveynlerin stres ve mutluluk düzeyleri çocuklarının fiziksel aktiviteye katılım durumu, spor lisansı durumu ve haftalık egzersiz sıklığı, ebeveynlerin yaş, eğitim durumu, aylık gelir durumu ve fiziksel aktivite yapma durumu değişkenleri açısından incelenmiştir. Çalışmaya down sendromu tanısı konmuş çocukları olan 59' u anne ve 46' sı baba olmak üzere toplam 105 ebeveyn katılmıştır. Çalışmada veriler, kişisel bilgi formu, Mert, Hallioğlu ve Ankaralı (2008) tarafından Türkçe uyarlama çalışması yapılan Ebeveyn Stres İndeksi Kısa Formu ile Hills ve Argyle (2002) geliştirilen, Türkçe uyarlama çalışması Doğan ve Çötok (2011) tarafından yapılan Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve gruplar arası farkın kaynağını belirlemek için LSD Post Hoc. testleri kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirliklerini belirlemek için de Cronbach Alpha iç tutarlık katsayıları hesaplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, down sendromlu bireylerin fiziksel aktiviteye katılım durumu, spor lisansı durumu ve haftalık egzersiz sıklığı değişkenleri ile ebeveynlerinin ebeveyn stres indeksi tüm alt boyutlarında ve mutluluk düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır (p0,05). Ayrıca, annelerin ve babaların arasında ebeveyn stres indeksi ebeveyn sıkıntısı alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark varken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the stress levels and happiness levels of the parents of individuals with Down syndrome according to their participation in physical activities. For this purpose, parents' stress and happiness levels were examined in terms of their children's participation in physical activity, sports license status and weekly exercise frequency, parents' age, education status, monthly income status and physical activity status. A total of 105 parents, 59 mothers and 46 fathers, who had children diagnosed with Down syndrome, participated in the study voluntarily. The data in the study were personal information form, Parental Stress Index Short Form adapted to Turkish by Mert, Hallioğlu and Ankaralı (2008), and Oxford Happiness Scale Short Form developed by Hills and Argyle (2002) and adapted into Turkish by Doğan and Çötok (2011). was collected using In the analysis of the data, descriptive statistics, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and LSD Post Hoc. tests have been used. Cronbach Alpha internal consistency coefficients were calculated to determine the reliability of the scales. According to the results of the analysis, there is a statistically significant difference between down syndrome individuals' participation in physical activity, sports license status and weekly exercise frequency variables and their parents' parental stress index in all sub-dimensions and their happiness levels (p0.05). In addition, while there was a statistically significant difference between mothers and fathers in the parental stress index parental distress sub-dimension (p0.05).