Farklı ülkelerde eTwinning uygulamalarının öğretim ilkeleri bağlamında öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of eTwinning practices in different countries in the context of instructions of teaching according to teachers' views
- Tez No: 779869
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 1 milyonu aşkın öğretmen üyesiyle 16 yıldır bünyesindeki platform vasıtasıyla farklı projelerin oluşturulduğu eTwinning uygulamalarını öğretim ilkeleri bağlamında farklı ülkelerden öğretmenlerin görüşlerine göre değerlendirmektir. Bu araştırma amacı doğrultusunda bilimsel araştırma yöntemlerinden nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak insanların olaylara ilişkin deneyimlerini nasıl kavradıklarını ortaya çıkarmayı amaçlayan“temel nitel araştırma deseni”kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında 2020-2021 eğitim öğretim yılında“Diversity is Inspiring”(Farklılıklarımız İlham Vericidir) adlı projede görev almış 4 farklı ülkeden öğretmenin görüşlerine başvurulmuştur. Fransa, İspanya, İtalya ve Türkiye'den öğretmenlerle yapılan online ve yüz yüze görüşmelerde yapılandırılmış görüşme soruları sonucunda veriler elde edilerek bulgular yorumlanmıştır. Araştırma sonucuna göre eTwinning uygulamalarının zaman ve maliyet açısından sorun yarattığı ve öğretim ilkelerinden ekonomiklik ilkesine göre dezavantaj oluşturduğu sonucu ortaya çıkarken öğrencilerin proje süreçlerindeki istekli katılımının öğretim ilkelerinin önemli ögelerinden olan aktivite ögesine, öğrencilerin öğrendiklerini kendi hayatlarında kullanabilme imkanı verdiği için yaşama yakınlık ilkesine uygun olduğu görülmüştür, Farklı ülkelerden öğrencilerle iletişim kurmanın iletişim ve sosyal becerilerini geliştirerek sosyalleşmesinin öğretim ilkelerinden Sosyallik ilkesi bağlamında avantaj yarattığı ayrıca proje sürecinin öğrencilere teknolojiyi faydalı kullanma imkânı vermesinin Teknoloji ilkesi açısından olumlu yönleri olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin proje sürecinde öğrendiklerini farklı derslerde ve sosyal hayatlarında da kullanabilmesiyle alakalı olarak öğretim ilkelerinden transfer ilkesiyle örtüştüğü ortaya çıkmıştır. Son olarak öğretmenlerin ders yükünün hafifletilmesi, hizmet içi eğitimlerin ve teknoloji konusunda maddi olanakların arttırılması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to evaluate the eTwinning applications, in which different projects have been created through the platform within 16 years with more than 1 million teacher members, according to the opinions of teachers from different countries in the context of instructions of teaching. For the purpose of this research, qualitative research method, one of the scientific research methods, was used. The“basic qualitative research design”was used as a research design, which aims to reveal how people comprehend their experiences of events. In the name of the collection of data, the opinions of teachers from 4 different countries who took part in the project called“Diversity is Inspiring”in the 2020-2021 academic year were consulted. As a result of online and face-to-face interviews with teachers from France, Spain, Italy and Turkey, data were obtained from answers of structured questions and the findings were interpreted. According to the results of the research, it has been concluded that while eTwinning applications cause problems in terms of time and cost and disadvantage according to the principle of economy, which is one of the instructions of teaching. It has been seen that the willing participation of the students in the project processes is in accordance with the active participation element, which is one of the important components of instructions of teaching, and the principle of proximity to life, as it allows students to use what they have learned in their own lives. Socialization by improving communication and social skills of communicating with students from different countries creates an advantage in the context of the principle of Sociality, one of the teaching principles. In addition, it has been revealed that the project process provides students with the opportunity to use technology beneficially, which has positive aspects in terms of the Technology principle. It has been revealed that the students can use what they learned during the project process in different lessons and in their social lives, and it overlaps with the transfer principle, one of the teaching principles. Finally, it has been suggested that teachers' course load should be lighted, in-service training and financial opportunities in technology should be increased.