Relationship of the activity of prolidase with vitamin D and some liver enzymes in patients with AKD
AKD'li hastalarda prolidaz aktivitesinin D vitamini ve bazı karaciğer enzimleri ile ilişkisi
  1. Tez No: 779873
  2. Yazar: ALI MOHAMMED MUHIALDEEN MUHIALDEEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ADİL RAOOF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı, akut böbrek hasarı (AKD) olan erkeklerde prolidazın işlevini incelemekti. Bu deneme boyunca, 136 erkek katılımcı (60 sağlıklı kontrol ve 76 AKD hastası) dahil edildi. Hem kontrol hem de hasta grupları mümkün olduğu kadar yaş ve VKİ açısından benzer olacak şekilde yapılmıştır. Katılan tüm erkeklerin serumları prolidaz, toplam oksidan durumu (TOS), üre, kreatinin, D vitamini ve albümin düzeyleri, kanlarında hemoglobin (Hb) düzeyi ve ALT ve AST aktiviteleri için test edildi. RFD'li erkeklerde serum prolidaz, TOS, üre ve kreatinin seviyeleri kontrollere göre oldukça yüksekti. Buna karşılık, RFD'li erkeklerde kan D vitamini ve albümin seviyeleri kontrollere göre oldukça düşüktü. Hemoglobin (Hb) seviyeleri önemli ölçüde daha düşüktü, ancak alanin aminotransferaz (ALT) ve aspartat aminotransferaz (AST) karaciğer enzim aktivitesi, kontrollere kıyasla RFD'li erkeklerde önemli ölçüde daha Yüksekti.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine prolidase's function in males with acute renal injury (AKD). Over the course of this trial, 136 male participants (60 healthy controls and 76 AKD patients) were included. Both the control and patient groups were made to be as similar in age and BMI as feasible. All of the males participated had their serum tested for prolidase, total oxidant status (TOS), urea, creatinine, vitamin D, and albumin levels and their blood tested for hemoglobin (Hb) level and ALT and AST activities. Serum prolidase, TOS, urea, and creatinine levels in males with RFD were considerably higher than in controls. In contrast, blood vitamin D and albumin levels in males with RFD were considerably lower than in controls. Hemoglobin (Hb) levels were substantially lower, but alanine aminotransferase (ALT) and aspartate aminotransferase (AST) liver enzyme activity was significantly greater in men with RFD compared to controls.