The study level of leptin, B12, glucose metabolism and some biochemical markers on patients with renal failure disease
Böbrek yetmezliği hastalarında leptin, B12, glikoz metabolizması ve bazı biyokimyasal belirteçlerin çalışma düzeyi
- Tez No: 779872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ADİL RAOOF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada böbrek yetmezliği hastalığı (RFD) olan erkeklerin sistemik leptin ve vitamin B12 düzeyleri araştırıldı. Yüz kırk erkek denek bu çalışmaya dahil edildi, 70 erkek RFD tanısı aldı, diğer 70 erkek sağlıklı ve kontrol olarak kullanıldı. Leptin ve B12 vitamini ile birlikte erkeklerin kanında glislenmiş hemoglobin (HbA1c) ve erkeklerin serumunda açlık kan şekeri (FBS), üre, kreatinin, kolesterol, trigliseritler (TG'ler) ve laktat dehidrojenaz (LDH) analiz edildi. ) aktivite. RFD'li erkekler ve kontrol arasında yaş ve vücut kitle indeksi açısından anlamlı bir fark yoktu. Kontrole kıyasla RFD'li erkeklerde serum leptin anlamlı olarak arttı. Serum vitamin B12 düzeyi, kontrole kıyasla RFS'li erkeklerde önemli ölçüde azaldı. Ayrıca, kontrole kıyasla RFD'li erkeklerin serumunda üre, kreatinin, kolesterol, TGs seviyeleri ve LDH aktivitesinin tümü önemli ölçüde arttı. Bununla birlikte, FBS ve HbA1c seviyeleri, RFD'li erkekler ve kontrol arasında önemli ölçüde değişmedi.
Özet (Çeviri)
In this study, males with renal failure disease (RFD) have been investigated for their systemic leptin and vitamin B12 levels. One hundred and forty male subjects were enrolled in this study, 70 males were diagnosed with RFD while the other 70 males were healthy and used as control. Along with leptin and vitamin B12, the blood of males was analyzed for glycated hemoglobin (HbA1c) and the serum of males was analyzed for fasting blood sugar (FBS), urea, creatinine, cholesterol, triglycerides (TGs), and lactate dehydrogenase (LDH) activity. There were no significant differences in age and body mass index between males with RFD and control. Serum leptin was increased significantly in males with RFD compared to control. Serum vitamin B12 level was decreased significantly in males with RFS compared to control. Moreover, urea, creatinine, cholesterol, TGs levels, and LDH activity were all increased significantly in the serum of males with RFD compared to control. Nevertheless, the levels of FBS and HbA1c were not changed significantly between males with RFD and Control.