Voleybolcularda kuersetin takviyesi ve beslenme durumunun performans ve antioksidan aktiviteye etkisi
Effect of quercetin supplementation and nutritional status on performance and antioxidant activity in voleyball players
  1. Tez No: 905567
  2. Yazar: BERAAT DENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma voleybolcularda kuersetin suplemantasyonunun ve beslenme durumunun performans ölçümleri ve antioksidan aktiviteleri üzerindeki değişiklikleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Türkiye profesyonel voleybol liginde oynayan 18-32 yaş aralığında 14 erkek voleybolcuda yürütülmüştür. Bireylere ait genel özellikler, sağlık öyküleri, beslenme alışkanlıkları ve antioksidan içerikli besin tüketim sıklıkları ile üç günlük besin tüketim kayıtları anket formu ile sorgulanmıştır. Suplemantasyon öncesi ve sonrası bireylerin bazı biyokimyasal parametreleri (glukoz, C-reaktif protein, kolesterol, demir, ferritin, laktat dehidrogenaz) geriye dönük olarak elde edilmiş ve katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx), total antioksidan kapasite (TAS) ve total oksidan kapasite (TOS) analizleri yapılmış, antropometrik ölçümleri (vücut ağırlıkları, boy uzunlukları, deri kıvrım kalınlıkları ve çevre ölçümleri) ve performans ölçümleri [mekik koşusu, maksimal oksijen kapasitesi (VO2max) Illinois testi ve Sargent zıplama testi] ile hidrasyon ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Bireylere 6 hafta süresince 500 mg/gün kuersetin verilmiştir. Çalışma sonucunda bireylerin suplemantasyon öncesi ve sonrasında diyetle enerji ve besin ögeleri gereksinimlerini önerilen miktarlarda karşıladıkları belirlenmiştir. Sporcuların suplemantasyon sonrası öncesine göre diyetle antioksidan alımları, antropometrik ölçüm değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik görülmemiştir (p>0,05). Suplemantasyon sonrasında öncesine göre sporcuların diyetle antioksidan alımları ve serum CAT, SOD, GPx, TAS, TOS düzeyleri ile performans ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. (p>0,05). Kuersetin suplemantasyonu, antioksidan parametrelerde, mekik koşusu, VO2max kapasitesi ile Illinois testinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik oluşturmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine effect of quercetin supplementation and nutritional status on athletes' performance parameters and antioxidant activity. The study was conducted on 14 male volleyball players aged between 18-32 years who was playing Türkiye professional volleyball league. General characteristics, health data, nutritional habits, frequency of antioxidant nutrition consumption and Food consumption record for 3 days was determined with questionnaire by face-to-face interview method. Some biochemical parameters (glucose, C-reactive protein, cholesterol, iron, ferritin, lactate dehydrogenase) gathered retrospectively and catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx), total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS)], anthropometric measurements (weights, heights, skinfold and circumference measurements), performance parameters [shuttle run test, maximal oxygen capacity (VO2max), Illinois test and Sargent jump test] and hydration status were determined before and after supplementation. Supplementation was 6 weeks long and 500 mg/day dose were given to athletes. Participants were met the requirements for macro and micronutrient requirements according to Türkiye Nutrition Guide-2022 except the vitamin D requirements. Dietary antioxidant intakes, anthropometric measurements and body mass index of participants didn't differ before and after supplementation (p>0,05). Athletes' Dietary antioxidant intake, CAT, SOD, GPx, TAS and TOS status didn't correlate significantly with the performance parameters before and after intervention. Quercetin supplementation didn't affect antioxidant parameters, shuttle run test, VO2max capacity and Illinois test significantly (p>0,05).