Mobilizing with affect: Gendered experiences and practices in the feminist movement in Turkey
Duygulanımla harekete geçmek: Türkiye'de feminist mücadelede toplumsal cinsiyete dayalı deneyimler ve pratikler
  1. Tez No: 779911
  2. Yazar: ASLI AYGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ÖZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya çapında ve Türkiye'de yükselen toplumsal cinsiyet karşıtı gündeme yanıt veren feminist direniş, harekete geçerken ve direniş oluştururken duygulardan ve duygulanımdan güç almaktadır. Türkiye'de yükselen otoriter politikalara ve toplumsal cinsiyet karşıtı saldırılara rağmen feminist aktivistlerin veya gönüllülerin feminist topluluklarda pratiklerini nasıl sürdürdüklerini anlamayı amaçlamaktadır. İstanbul'da yaşayan ve feminist harekette yer alan otuz feminist, aktivist/gönüllü kadınla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden faydalanan bu çalışmada, duygulanım çelişkisi, duygulanım dayanışması ve duygulanım aidiyeti arasındaki ilişki Türkiye'de dirençli ve dönüştürücü feminist aktivizmi geliştirme pratikleri olarak incelenmektedir. Bu çalışma, katılımcıların aktivizm yolculuklarının başında çelişki hissettikleri, feminist topluluğun parçası olduklarında dayanışmayı deneyimledikleri ve feminist harekete aidiyet hissettikleri durumları bir bütün olarak incelemek amacıyla duygulanım gönüllülüğü kavramını önermektedir. Burada, karmaşık ama esnek bir kavramsallaştırma olan duygusal gönüllülük, katılımcıların deneyimlediği uyumsuzluk, dayanışma ve aidiyet duygulanımlarını dönüştürücü potansiyeller taşıyan verimli deneyimler olarak tanımlamaktadır. Sonuç olarak, bu tez katılımcıların deneyimlerinde bu üç duygusal deneyim arasında geçişler yaparak, Türkiye'de feminist harekette duygusal gönüllülük pratikleri geliştirdiklerini ve bunun da katılımcıların aktivizmlerini/gönüllülüklerini dayanıklı hale getirdiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Responding to the rising anti-gender agenda, across the globe and in Turkey, feminist resistance draws from emotions and affects when mobilizing and forming resistance. This study, locating expressed or unarticulated affect(s) as sites of analysis, aims to understand how feminist activists or volunteers sustain their presence in feminist communities despite the rising authoritarian politics and anti-gender attacks in Turkey. Upon conducting semi-structured interviews with thirty feminist, activist/volunteer women who reside and participate in feminist communities in Istanbul, I identify entanglements between affective dissonance, affective solidarity, and affective belonging as integral to developing resilient and transformative feminist activism in Turkey. I propose affective volunteering as an overarching phenomenon to encapsulate instances when participants feel dissonant at the beginning of their activism journey, experience solidarity as they become a part of a community and feel belonging to the movement and to the feminist cause. Here, affective volunteering as a complex but flexible phenomenon identifies intersections of dissonance, solidarity, and belonging as fruitful experiences that bear transformative potentials. I argue that through shifting between these three affective phases of volunteering, participants develop affective volunteering and this in turn makes their activism/volunteering resilient. This research adds a new framework, affective volunteering to the literature while also proposing a qualitative analysis of activists' experiences in feminist communities.