Tip 2 diyabet hastalarında metabolik parametreler, uyku kalitesi ve gündüz uykululuk hali
Metabolic parameters, sleep quality and daytime sleepiness in patients with type 2 diabetes
- Tez No: 779910
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Tip 2 diyabet dünya genelinde bulaşıcı olmayan salgın niteliği taşıyan, gerek kendisi gerek de akut ve kronik komplikasyonları nedeniyle insan sağlığı ve hayat kalitesi üzerinde önemli etkiye sahip bir halk sağlığı sorunudur. Yapılan çalışmalarda diyabet ve uyku bozuklukları arasında çift yönlü ilişki olduğu bulunmuştur. Yani diyabet uyku sorunlarına, uyku sorunları da diyabete yol açabilmektedir. Uyku sorunları, glisemik kontrolün bozulmasına neden olarak diyabetik komplikasyon oranlarını artırabilmektedir. Çalışmamızda tip 2 diyabetli hastalarda kötü uyku kalitesi ve gündüz uykululuğu gibi uyku sorunlarının glisemik kontrol ve bazı metabolik parametrelerle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğine 01.07-31.08.2022 tarihleri arasında başvuran, en az bir yıldır tip 2 diyabet tanısı ile takip edilen 18-65 yaş hasta grubu içinde dahil edilme kriterlerimizi karşılayan hastalarla yapıldı. Prospektif, tanımlayıcı nitelikte olan çalışmamızda katılımcılara sosyodemografik veri formu, Epworth Uykuluk Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi uygulandı. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin analizinde IBM Statistical Package for the Social Sciences 21.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Type 2 diabetes is a public health problem with a significant impact on human health and quality of life due to both itself and its acute and chronic complications which are worldwide non-infectious pandemic. In the studies, it was found that there was a two-way relationship between diabetes and sleep disorders. In other words, diabetes can cause sleep problems, sleep problems can lead to diabetes and increase the diabetic complication rates by disrupting glycemic control. In our study, we aimed to investigate the relationship between sleep problems such as poor sleep quality and daytime sleepiness problems with glycemic control and some metabolic parameters in patients with type 2 diabetes. Materials and Methods: Our study was conducted by including patients who applied to the Family Medicine Clinic of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between 01.07.2022-31.08.2022 and followed by the diagnosis of type 2 diabetes for at least one year and met our inclusion criteria in 18-65 years old patient group. In our prospective, descriptive study, sociodemographic data form, Epworth Sleepiness Scale and Pittsburgh Sleep Quality Index were applied to the participants. The data were collected with face-to-face interview technique. In the analysis of the data, IBM Statistical Package for the Social Sciences 21.0 package program was used.