Visual vs. verbal processing: Concurrent maintenance, distraction, and individual differences
Görsel ve sözel işlemleme: Eşzammanlı akılda tutma, dikkat dağıtma ve bireysel farklılıklar
- Tez No: 779912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLESYA BLAZHENKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, görsel veya sözel dikkat dağıtma altında sunulan eşzamanlı olarak kodlanmış görsel ve sözel bilgilerin belleğe geri çağrılmasını araştırmayı amaçlamıştır. Yapılan dört deneyde, eşzamanlı olarak kodlanmış ve dikkat dağıtıcı öğelerin anlamını (aynı veya farklı) ve modalitesini (görsel veya sözel) manipüle ettik ve hatırlama performanslarını inceledik. Spesifik olarak, anlam ve modalite için uygunluk etkilerine ve bunların etkileşimlerine odaklandık. Ek olarak, hafıza performansı ile görsel ve sözel işlemlemedeki bireysel farklılıklar arasındaki ilişkiyi araştırdık. Görsel işlemlemenin sözelden daha güçlü olduğunu ve bellek üzerinde sözelden daha büyük bir bozucu etkisi olduğuna dair bazı kanıtlar tespit ettik. Beklentilerimiz ile tutarlı olarak, anlam açısından uygunluk etkisi tespit ettik, yani bellek öğeleri arasındaki anlam eşleşmesi belleği iyileştirdi ve modalite açısından, yani işlenmiş öğeler aynı modaliteyi, görsel veya sözlü, paylaştığında performans düştü. Ayrıca, anlam ve modalite uyumunun birleşik etkileri için kısmi destek bulduk. Anlam uyuşmazlığı, bellek performansının doğruluğunu en çok dikkat dağıtıcı modalite ve bellekte tutulan öğeler eşleştiğinde azalttı. Anlam da uyumsuz olduğunda modalite uyumunun belleği daha fazla engellediğini bulduk. Ancak, bu birleşik etki çoğunlukla görsel modalite ve doğruluk ölçümlerinde gözlendi. Bellek performansı ile bireysel farklılıklar arasında tutarlı ve güçlü ilişkiler bulamadık. Bununla birlikte, bellek görevi açısından, görsel veya sözel dikkat dağıtıcıları işlemlemedeki bireysel verimlilik ile görsel veya sözel bellek performansı arasında korelasyonlar bulduk.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the recognition of concurrently encoded visual and verbal information presented under visual or verbal distraction. In four studies, we manipulated the meaning (same vs. different) and modality (visual vs. verbal) of the memory items and examined recognition performance. Specifically, we focused on congruency effects for meaning and modality, and their interactions. Additionally, we investigated the relationship between memory performance and individual differences in visual and verbal processing. We hypothesized that visual processing is more powerful than verbal, and found evidence for superior visual over verbal memory, and a greater visual disruptive effect. Next, we found congruency effects in meaning, that is meaning matching between the memory items improved their recognition, and in modality, that is memory decreased when the processed items shared the same modality. Further, we found partial support for the combined effects of meaning and modality congruency. Meaning incongruency reduced the recognition accuracy most when the distractor and maintained items' modalities were matching. We found that modality congruency impeded memory more when meaning was also incongruent. However, this combined effect was observed mostly for visual modality and accuracy measures. We did not find consistent and strong associations between memory performance and existing assessments of individual differences. However, for our memory task, we found correlations between efficiency in processing visual and verbal distractors and relevant recognition performance.