MDFlam ve masif ağaç malzemelerin delinmesinde optimum delme parametrelerinin belirlenmesi
Determination of optimum drilling parameters for MDFlam and massive wooden materials
- Tez No: 779925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT DÜNDAR SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmada; masif ağaç malzemelerden ve MDFlam'dan üretilen parçaların montaj işlemlerinde, özellikle modern birleştirme tekniklerinde, sıklıkla kullanılan delik delme operasyonlarında en iyi delik kalitesi içi optimum delme parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ağaç işleri ve mobilya sektöründe sıklıkla kullanım alanı bulan yapraklı ağaç türlerinden Kayın (Fagus Orientalis L.), iğne yapraklı ağaç türlerinden Ladin (Picea orientalis L.), tropikal ağaç türlerinden İroka(Chlorophora excelsa), ve tabakalı ağaç malzemeden MDFlam deney materyali olarak seçilmiştir. TS 2470 standardına uygun olarak hazırlanan örnekler, iki çeşit HSS malzemeden üretilmiş olan 8 mm çapında, delik delme işlemi için kullanılan delik delme uçları ile CNC makinesi kullanılarak delik delme işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen deliklerin delik girişi ve çıkışı çeşitli açılardan değerlendirilmiştir. Delik iç yüzeylerinde ISO 4287'ye göre yüzey pürüzlülüğü ölçümleri gerçekleştirilmiş Ra ve Rz değerleri elde edilmiştir. MDF deney numunesinin delik içi pürüzlülük değerlerine yönelik en ideal sonucun çift girişli kesici (2 numaralı kesici) ile 18 000 devir/dakika ve 1750 mm/dakika ilerleme hızında elde edildiği görülmektedir. Çift girişli kesici ile gerçekleştirilen delik delme işlemlerinde tüm malzemelerde en düşük pürüzlülük değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it is intended to determine the optimum drilling parameters for the best hole quality in the assembly proccesses of parts made from solid wood materials and MDFlam, especially in highly used modern joining techniques and drilling operations. To this end, Beech (Fagus Orientalis L.), one of the most frequently used leafy tree species in the woodworking and furniture industry, Spruce (Picea orientalis L.), tropical tree species, Iroka (Chlorophora excelsa), and layered wood MDFlam were selected as the experimental material. The samples prepared according to the TS 2470 standard have been drilled using an 8 mm diameter drill bits CNC machine made of two types og HSS materials used for drilling. The inlet and outlet of the holes obtained were analyzed from different anglus. Surface roughness measurements according to ISO 4287 were performed on the inner surfaces of the holes, and Ra and Rz values were obtained. It is shown that the most ideal result was obtained with a double interference cutter (cutter number 2) at 18 000 rpm and feed of 1750 mm/minute for in-hole roughness values of the MDF test sample. In the drilling operations performed with a double entry cutter, the lowest roughness values were obtained in all materials.