Küresel liderlik-dönüşüm ve paradigma geliştirme: Recep Tayyip Erdoğan modeli
Global leadership-transformation and paradigm development: The model of Recep Tayyip Erdoğan
  1. Tez No: 779924
  2. Yazar: MEHMET DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Gün geçtikçe daha da küreselleşen dünyada liderlik yapmak yerel ve global süreçlerin uyumlu bir şekilde değerlendirilmesini gerektirmektedir. Dünyada sürdürülebilir insan yaşamının temelleri de küresel bakış açısına sahip olmayı olmazsa olmaz hale getirmiştir. Türkiye'de geçmişte siyasi liderlik yapmış olan liderler konusunda araştırmalar mevcuttur. Ancak, halen liderlik yapmakta ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde liderlik süresi en uzun olan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği üzerine yapılan araştırmalarda, özellikle küresel liderlik nitelikleri bağlamında yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle yarı-yapılandırılmış mülâkat soruları ile toplamda 34 mülakatçıya ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre Erdoğan'ın küresel liderlik ekseninde temel olarak proaktif bir dış politika sergileyerek Türkiye'de emperyalizm ve batılılaşmaya karşı bağımsız bir siyaset geliştirmesi söz konusudur. Ayrıca dünya barışına hizmet eden çalışmalar yapmış olması, Türkiye'nin, Türki Cumhuriyetler'in her birinde ve İslam ülkelerinde desteğini sağlayan birleştirici yaklaşımlar sergilemesi, dünya liderleri içinde saygınlık kazanmış olması ile Türkiye dışındaki halkların da kendisine yakınlık duyması ile liderliğe bakışta yeni bir kategori ortaya çıkmıştır. Bu liderlik tutum ve niteliklerinin; hitabet, karizmatik olma, çalışkanlık, işlerin takipçisi olma, risk alabilme, cesaret ve samimiyet gibi kişisel özellikleri ile de uyum içinde olduğu keşfedilmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar daha önceki araştırmaların sonuçlarını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Leading in a world that is becoming more and more global day by day requires a harmonious evaluation of local and global processes. The foundations of sustainable human life in the world have made it indispensable to have a global perspective. There are studies on leaders who have held political leadership in the past in Türkiye. However, new studies are needed especially in the context of global leadership qualities in the pieces of research on the leadership of Recep Tayyip Erdoğan, who still leads and has the longest leadership period in the history of the Republic of Türkiye. For this reason, a total of 34 interviewees were reached with semi-structured interview questions. The results of the research revealed that Erdoğan developed an independent policy against imperialism and westernization in Türkiye, by displaying a proactive foreign policy in the axis of global leadership. In addition, a new category in viewing ledership has emerded as a resultof his efforts serving world peace, exhibiting unifying approaches that provide Türkiye's support in each of the Turkic republics and Islamic countries, gaining prestige among world leaders, and sympathy for people outside of Türkiye have emerged. It has been discovered that these leadership attitudes and qualities are in harmony with personal characteristics such as; rhetoric, charisma, hardworking, risk-taking, and courage. Emergent results support the results of previous studies in the literature.