Yabancı dil olarak Arapça konuşma becerisi öğretim metot ve teknikleri-sorunlar ve çözüm önerileri
Teaching methods and techniques of speaking Arabic as a foreign language-problems and solution suggestions
  1. Tez No: 779931
  2. Yazar: MUHAMMED RIZA TAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEHBİ DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretimi de dahil olmak üzere yabancılar için dil öğretimi, başka dil konuşuru olan öğrencilerle ilgilenen modern bir bilimdir. Her dil gibi Arapça da dil iletişiminin temeli sayılan dört beceriye ayrılmaktadır. Bunlar dinleme, konuşma, okuma ve yazmadır. Konuşma becerisinin dil öğretimindeki önemine -sonuçları açısından- bakıldığında, yabancılar için dil öğretimi alanındaki uzmanların ve Arap dili öğreticilerinin her zaman ilgi duyduğu bir alan olmuştur. Bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde konuşma becerisinin önemi ve amaçlarına değinilmiş, konuşma becerisi öğretim metotları karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve her metoda kendi içerisinde eleştiriler yöneltilmiştir. Bundan sonra da Arapça konuşma öğretiminin gelişimine etki eden metotlar izah edilmiştir. İkinci bölümde konuşma becerisi öğretimine uygun yöntemler ve kısımlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise konuşma becerisi öğretiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Teaching languages to foreigners, including teaching Arabic to non-native speakers, is a modern science that takes care of students who speak other languages. Our Arabic language, like any language, is divided into four arts: Listening, speaking, reading and writing are the pillars of language communication. Given the importance of speaking or conversational skill - in terms of the result - in language learning, it has attracted the attention of specialists in teaching languages to foreigners. and teachers of the Arabic language. The research consists of an introduction and three main chapters. In the first chapter of the research, we dealt with the importance and objectives of the speaking skill, then we separated the methods of teaching the speaking skill with comparison. In the second chapter, we talked about the methods that are suitable for teaching the skill of conversation with its sections. Finally, in Chapter Three, we talked about the problems that hinder teaching the skill of conversation and ways to solve them. And, I followed it with conclusion and index.