İntegraller için süzgeç yakınsaklık teoremleri üzerine
On filter convergence theorems for integrals
  1. Tez No: 779957
  2. Yazar: ABDULLAH SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, verilen bir fonksiyon dizisinin, noktasal, düzgün, hemen hemen her yerde ve ölçüsel yakınsaklığı gibi yakınsaklık kavramlarının süzgeç versiyonları tanımlanıp özellikleri incelenmiştir. Genel bir yakınsaklık türü olan süzgeç yakınsaklık altında, reel analizde oldukça kullanışlı olan sürekliliğin korunması ile ilgili teoremler, Fatou lemması, sınırlı yakınsaklık teoremi, monoton yakınsaklık teoremi ve baskın yakınsaklık teoremi gibi önemli sonuçların benzerleri elde edilmiştir. Bu teoremler limit işlemi ile integral alma işlemlerinin sıra değişiminin hangi şartlar altında geçerli olduğunu verdiğinden oldukça kullanışlıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, filter versions of convergence concepts such as point-wise, uniform, almost everywhere and convergence in measure of a given sequence of functions are defined and their properties are examined. Under filter convergence, which is a general type of convergence, similar important results such as the conservation of continuity theorems, Fatou lemma, bounded convergence theorem, monotone convergence theorem and dominant convergence theorem, which are very useful in real analysis, have been obtained. These theorems are very useful as they give the conditions under which the order change of the limit operation and integration operations are valid.