Kovid-19 pandemisinde aile içi çatışma ve problematik durumlar
Conflict between family members and problematic situations in the Covid-19 pandemic
- Tez No: 779961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, kovid-19 döneminin aile içi çatışma ve problematik durumlara etkisine ilişkin anne baba görüşleri incelenmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüş ve olgubilim deseni benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Üsküdar ve Bayrampaşa ilçelerinde ikamet eden 19 anne baba oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve demografik bilgi formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre kovid-19 pandemisi aile içi çatışma ve problematik durumları artırmak ile birlikte ailenin bu durumlara çözümcül yaklaşımlarını da artırmış ve bu dönemde aile ile birlikte geçirilen anların değeri anlaşılmış ancak ev içinden başka sosyalleşme alanı kalmayan aile bireyleri aynı zamanda bireysel alanın önemini de anlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, parents' views on the impact of the covid-19 period on family conflict and problematic situations were examined. The study was carried out with the qualitative research method and the phenomenology pattern was adopted. The study group of the research consists of 19 parents residing in Üsküdar and Bayrampaşa districts of Istanbul. Data were collected with a semi-structured interview form and demographic information form. Content analysis method was used in the analysis of the data. According to the findings, the covid-19 pandemic has increased the family's solution-oriented approaches to these situations, along with increasing intra-familial conflict and problematic situations, and the value of the moments spent with the family during this period has been understood, but family members who have no other socialization space other than the home have also understood the importance of individual space.