Technostress and well-being of remote working employees during COVID-19: Mediating effects of work-family conflict and success enablers
KOVID-19 pandemisi sırasında teknostres ve uzaktan çalışanların refahı: İş-aile çatışması ve başarı sağlayacıların aracılık etkisi
- Tez No: 701997
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Şirketler, Kovid-19 pandemisinin patlak vermesiyle birlikte çalışma şekillerini değiştirmek zorunda kaldığından, teknostres olgusu bu yeni dünya düzeninde daha da önemli hale geldi. Bu çalışmada, teknostresin uzaktan çalışan refahı, başarı sağlayıcılar ve iş-aile çatışması üzerindeki doğrudan etkisi araştırılmıştır. Ayrıca başarı sağlayıcılar ve iş-aile çatışmasının çalışanların refahı üzerindeki doğrudan etkisi ve her ikisinin de teknostres ve çalışan refahı ilişkisine aracılık etkisi araştırılmıştır. Mart 2020 başından itibaren uzaktan çalışma koşulları yaşayan Türk Hava Yolları çalışanlarından 266 katılımcının yer aldığı örnek veriler toplanmıştır. Hipotezleri test etmek için kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) kullanılmıştır. Teknostresin başarı sağlayıcılarla negatif, iş-aile çatışması ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Teknostresin uzaktan çalışan refahı ile doğrudan ilişkili olmadığı bulunsa da başarı sağlayıcılar ve iş-aile çatışmasının, teknostres ve uzaktan çalışan refahı arasındaki ilişkide tam aracılık etkisine sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca, uzaktan çalışan refahı üzerinde başarı sağlayıcıların doğrudan olumlu etkisi ve iş-aile çatışmasının doğrudan olumsuz etkisi bulunmuştur. Bu çalışma, literatüre katkısının yanı sıra, Kovid-19 pandemisi sırasında zorunlu uzaktan çalışma çağındaki teknostres olgusuna ışık tutması ve organizasyonlardaki karar vericilerin uzaktan çalışan refahını iyileştirmelerine yardımcı olması açısından da önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Since organizations had to change and adapt their way of working with the outbreak of the Covid-19 pandemic, the phenomenon of technostress became even more crucial in this new world order. In the present study, we investigated the direct effect of technostress on the well-being of remote working employees, success enablers and work-family conflict. In addition, the direct effect of success enablers and work-family conflict on the well-being of employees, as well as the mediating impact of both on the relationship of technostress and well-being are investigated. Sample data for 266 participants was collected from Turkish Airlines employees which have been experiencing remote working conditions since the beginning of March 2020. Partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) method is used to test hypotheses. Technostress was found to be negatively related to success enablers and positively related to work-family conflict. Although technostress was not found to be directly related to well-being of remote working employees, success enablers and work-family conflict were found to have a full mediation effect on the relationship of technostress and well-being of remote working employees. Additionally, success enablers' direct positive effect and work-family conflict's direct negative effect on the well-being of remote working employees were found. This study is important not only for its contribution to the literature, but also for shedding light on the phenomenon of technostress in the forced remote-working era during the Covid-19 pandemic, and for assisting decision-makers in organizations in improving the well-being of remote working employees.