Genç yetişkinlerde ailede çocukluk çağı travması ve benlik saygısının madde bağımlılığı ile ilişkisi
The relationship between childhood traumas in families and self-esteem among young adults
  1. Tez No: 779960
  2. Yazar: HELİN LAÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlikte çocukluk çağı travmaları ve benlik saygısının madde bağımlılığına yönelimde etkilerinin olup olmadığının araştırılması olarak belirlenmiştir. Araştırma özel bir hastanede bağımlılık tedavisi gören bağımlılar arasından amaçlı örnekleme yöntemine uygun olarak 176 bağımlı kişi ile yapılmıştır.“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği”, Benlik Saygısı Ölçeği ve“Bağımlılık Profil İndeksi”araçları ile araştırmacı tarafından yanıtlar katılımcılardan bizzat toplanarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler dağılımın normalliği şartı sağlanabildiğinden parametrik testler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada değişkenler arası ilişkilerin tespitinde ve etkileşimin boyutlarının incelenmesinde korelasyon analizi ile regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Demografik değişkenlere bağlı olarak katılımcıların değişken ortalamalarının tespiti için de ikili gruplar için t-testi, ikiden fazla gruba sahip değişkenler için tek yönlü ANOVA testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda çocukluk çağı travmalarının madde bağımlılığını etkilediği görülürken bu etkinin fiziksel istismar, duygusal istismar ve cinsel istismara bağlı olarak ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Ayrıca benlik saygısının bu etkileşimde bir düzenleyicilik rolü olduğu saptanmıştır. Yüksek benlik saygısı çocukluk çağı travmaları bağımlılık ilişkisinde negatif yönlü bir etkiye sahipken düşük benlik saygısının pozitif yönlü bir etki sergilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether childhood traumas and self-esteem have an impact on the tendency to substance addiction in young adulthood. The research was conducted with the participation of 176 addicts chosen from those receiving addiction treatment in a private hospital in accordance with the purposeful sampling method. The data for this research was gathered from the responses of the participants collected in person by the researcher using“Personal Information Form”,“Childhood Trauma Scale”, Self-Esteem Scale, and“Addiction Profile Index”. The data collected were analyzed using parametric tests so that the normality of the distribution requirement could be met. In this study, correlation analysis and regression analysis were incorporated to identify the relations between variables and to examine the scope of the interaction. Depending on the demographic variables, t-test for paired groups and one-way ANOVA tests for variables with more than two groups were used to determine the variable means of the participants. In line with the results obtained in the research, it was observed that childhood traumas affect substance addiction, and it was determined that this effect was mainly resulted from physical abuse, emotional abuse and sexual abuse. In addition, it has been determined that self-esteem has a moderator role in this interaction. It has also been concluded that while high self-esteem has a negative effect on the relationship between childhood traumas and addiction, low self-esteem has a positive impact