Koronavirüs-19 korku ölçeği (FCV-19S) ile sigara kullanımı ilişkisi
Relationship between coronavirus-19 fear scale (FCV-19S) and smoking
  1. Tez No: 705075
  2. Yazar: SÜMEYYE SÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Tüm dünyayı hızla etkisi altına alan Koronavirüs-19 pandemisi ilk olarak Aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktı. Kısa süre sonra önlenemez bir şekilde dünya ülkelerine yayılan virüs, ülkemizde ilk defa 11 Mart 2020 tarihinde görüldü ve bu tarihte Dünya Sağlık Örgütü tarafından da pandemi olarak ilan edildi. Solunum yolu ile bulaşan bu virüs ortaya çıktığı tarihten günümüze kadar geçen süreçte 219 milyon kişinin enfekte olmasına, 4,5 milyon insanın da ölümüne neden oldu. Sigara kullanımı ise kardiyovasküler ve solunum yolu hastalıklarına sebebiyet veren önlebilir en önemli sorunlarımızdan birini oluşturmaktadır. Sigaranın pandemi sürecinde hastalığın seyrinde ve mortalitesinde belirgin bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel-tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmamıza, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 01.08.2021 ile 01.11.2021 tarihleri arasında başvuran 1400 hasta içersinden, sigara kullanan 274 hasta dâhil edilmiştir. Ankete katılan hastalara, poliklinik başvuruları esnasında çalışmamız hakkında önbilgi verilip onamları alınmış ve kendilerine 33 soruluk anket uygulanmıştır. Veriler, istatiksel analizde SPSS 23.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiş, p 0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The coronavirus-19 pandemic, which rapidly affected the whole world, first appeared in December 2019 in Wuhan, China. The virus, which spread to the countries of the world in a short time, was seen for the first time in our country on March 11, 2020 and was declared as a pandemic by the World Health Organization on this date. This virus, which is transmitted through the respiratory tract, has caused 219 million people to be infected and 4.5 million people to die in the period since its emergence. Smoking is one of the most important preventable problems that cause cardiovascular and respiratory diseases. It is thought that smoking has a significant effect on the course and mortality of the disease during the pandemic process. Materials and Methods: This study is a cross-sectional-descriptive study, and 300 patients who were smoking were included in the Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic between 01.08.2021 and 01.11.2021. During our study, patients were informed about the study and their consent was obtained during their outpatient clinic applications, and a 33-question questionnaire was applied. SPSS 23.0 package program will be used in the statistical analysis of the data, the p value of 0.05).