Fizyoterapi öğrencilerinin iyilik hali, fiziksel aktivite seviyesi, sedanter davranış seviyesi, fiziksel aktiviteye karşı tutum ve davranış düzeylerinin belirlenmesi
Determination of well-being, pyhsical activity level, sedentary behavior level, attitude and behavior levels towards physical activity of physiotherapy students
  1. Tez No: 779979
  2. Yazar: NİSA NUR TOKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu lisans öğrencilerinin iyilik hali, fiziksel aktivite seviyesi, sedanter davranış seviyesi, fiziksel aktiviteye karşı tutum ve davranış düzeylerini belirlemek ve birbirleriyle arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmaya 254 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin iyilik hali İyilik Hali Yıldızı Ölçeği (İHYÖ) ile, fiziksel aktivite seviyesi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA-KF) ile, Sedanter davranış düzeyi Sedanter Davranış Anketi (SDA) ile, fiziksel aktiviteye karşı tutum ve davranışları ise Bilişsel Davranışçı Fiziksel Aktivite Ölçeği (BDFAÖ) ile değerlendirildi. Tüm parametreler online anketler aracılığıyla değerlendirildi. Cinsiyete göre iyilik hali, fiziksel aktivite, sedanter davranış açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), erkek öğrencilerin fiziksel aktiviteye karşı tutum ve davranışları kadın öğrencilere göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p0,05). Öğrenim gördükleri sınıflara göre incelendiğinde iyilik hali düzeyi üçüncü sınıflarda birinci sınıflara göre anlamlı olarak daha yüksek bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the well-being, physical activity level, sedentary behavior level, attitude and behavior levels towards physical activity and to investigate the relationship between these parameters of Dokuz Eylul University Faculty of Physical Therapy and Rehabilitation undergraduate students. The study consisted of 254 studients. The well-being of the students was determined by the Well-Star Model (WSM). The physical activity level was determined by the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF). The sedentary behavior level was determined by the Sedentary Behavior Questionnaire (SDQ). Students attitudes and behaviors towards physical activity were determined by the Cognitive Behavioral Physical Activity Questionnaire (CBPAQ). All parameters were assessed via online questionnaires. While there was no significant difference between the groups in terms of well-being, physical activity and sedentary behavior according to gender (p>0,05), male students' attitudes and behaviors towards physical activity were found to be significantly higher than female students (p0.05). When the level of well-being was found to be significantly higher in the 3rd grade students compared to the 1st grade students (p0.05).