Biochemical comparative study for the role of serum folic acid in controlling glycaemia in type2 diabetic patients
Tip2 diyabetik hastalarda gliseminin kontrol edilmesinde serum folik asitinin rolünün biyokimyasal karşılaştırması
  1. Tez No: 779978
  2. Yazar: HANI AQEEL ABDALI ALHURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, PROF. DR. RAİD AL-SALIH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kronik metabolik hastalığı olan bireylerde daha fazla komplikasyonun önlenmesinde glisemik yönetimin vazgeçilmez olması önemlidir. Bu çalışmada, serum folat seviyeleri ile açlık kan şekeri ve glikozile hemoglobin gibi hiperglisemik kontrol ile ilgili parametrelerin her biri arasındaki olası ilişkileri bulmaya çalıştık. Serum folat düzeyleri ile lipid profili arasındaki olası ilişkilere ışık tutmanın yanı sıra diyabetik dislipidemideki rolü hakkında bilgi verilmektedir. Çalışma Irak'ın Dhi Qar Valiliği'nde yapıldı. Çalışmaya hasta grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılan en az 100 hasta dahil edildi. İncelenen hastalık vakalarının kadınlardan çok erkekler arasında olması çalışmamızı destekler şekildedir. Çünkü kadınlar erkeklerden daha fazla folik asit tüketir. En çok etkilenen yaş grubu 31-40 yaş grubu, en az etkilenen yaş grubu ise 20-30 yaş grubu oldu. Diyabet, folik asit seviyelerindeki ve lipid profilindeki değişikliklerle açıkça ilişkiliydi. Bunun da net bir etkisi oldu ve kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak oldukça anlamlıydı. Bu, tip 2 diyabette folik asit ve trigliseritlerin klinik önemini göstermektedir. Folik asit metabolizması konusunda daha fazla çalışma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
It is important that glycemic management is indispensable in preventing further complications in individuals with chronic metabolic disease. In this study, we tryied to find possible relationships between serum folate levels and each of the parameters related to hyperglycemic control, such as fasting blood glucose and glycosylated hemoglobin. In addition to shedding light on the possible relationships between serum folate levels and lipid profile, information about its role in diabetic dyslipidemia is given. The study was conducted in Dhi Qar Governorate of Iraq. The study included at least 100 patients divided into two groups, the patient group, and the control group. The distribution of the disease cases examined was among men rather than women, which supports our study. Because women consume more folic acid than men. The most affected age group was the 31-40 age group, and the least affected age group was the 20-30 age group. Diabetes was clearly associated with changes in folic acid levels and lipid profile. This also had a clear effect and was statistically highly significant when compared to the control group. This demonstrates the clinical importance of folic acid and triglycerides in type 2 diabetes. More studies should be done on folic acid metabolism.