Hareketli ve ışıklı açık hava reklam ünitelerinin, marka farkındalığı, marka tercihi ve satın alma niyetine etkisi üzerine bir araştırma
Motion and light outdoor advertising units, brand awareness, brand preference and intention to buy a research on its effect
- Tez No: 779980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüz dünyasının teknoloji gelişmeleri her alanda etkisini göstermektedir. Açık hava reklam mecraları da bu etkinin gözlemlendiği alanlardan biridir. Hareketli ve ışıklı teknolojilerin açık hava reklam ünitelerinde kullanılmasıyla birlikte, bu teknolojilerin dikkat çekiciliği artırması, marka farkındalığı ve hatırlatmayı sağlaması sebebiyle, hareketli ve ışıklı açık hava reklam ünitelerinin marka farkındalığı, tercihi ve satın alma niyetine etkisi merak konusu olmuştur. Bu amaçla hazırlanan çalışmada veri toplama aracı olarak online anket formu kullanılmıştır. Basit tesadüfi örneklem ile seçilen 238 kişilik örneklem üzerinden veri analizi yapılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 programı ve PROCESS 4.0 makro ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda, hareketli ve ışıklı açık hava reklam ünitelerine yönelik tutum boyutlarından ekonomik ve kişisel etkinin, sosyal etkinin ve etik etkinin, marka farkındalığı, tercihi ve satın alma niyeti üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir. Marka farkındalığının ve tercihinin satın alma niyeti üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Aracı roller incelendiğinde, hareketli ve ışıklı açık hava reklam ünitelerine yönelik tutum boyutlarının marka tercihi ve satın alma niyetine etkisinde marka farkındalığının kısmi aracı role sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technological developments of today's world show their effects in every field. Outdoor advertising channels are one of the areas where this effect is observed. With the use of movable and illuminated technologies in outdoor advertising units, the effect of movable and illuminated outdoor advertising units on brand awareness, preference and purchase intention has been a matter of curiosity, since these technologies increase attention, provide brand awareness and reminder. In the study prepared for this purpose, an online questionnaire was used as a data collection tool. Data analysis was carried out on a sample of 238 people selected by simple random sampling. Data analysis was done with SPSS 26.0 program and PROCESS 4.0 macro. As a result of the study, it was determined that economic and personal impact, social impact and ethical impact, which are the dimensions of attitude towards movable and illuminated outdoor advertising units, have an impact on brand awareness, preference and purchase intention. It has been determined that brand awareness and preference have an effect on purchase intention. When the mediator roles are examined, it has been concluded that brand awareness has a partial mediator role in the effect of attitude dimensions towards movable and illuminated outdoor advertising units on brand preference and purchase intention.