Aphytis melinus'un DeBach örtücü bitki kullanılan turunçgil parselinde popülasyon gelişmesi
Population development of Aphytis melinus DeBach in citrus plots used cover plant
  1. Tez No: 780001
  2. Yazar: MELİH CAN KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma turunçgil bahçesinde (Meyer limon) sıra aralarında örtücü bitki olarak (Örtücü Bitki Parseli-ÖBP) Vicia sativa (Adi fiğ) kullanılan ve standart bölge çiftçilerinin yapmış olduğu uygulama (Çiftçi Uygulama Parseli- ÇUP) bahçesinde turunçgillerin ana zararlısı olan Aonidiella aurantii Maskell (Hemiptera: Diaspididae) ile parazitoiti Aphytis melinus DeBach (Hymenoptera: Aphenelinidae)'un popülasyon takibi yapılarak, örtücü bitki kullanımının parazitoit ve zararlının popülasyon gelişimine katkıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda; A. aurantii' nin popülasyonunun örtücü bitki uygulama parselinde, çiftçi uygulama parseline göre daha düşük yoğunlukta olduğu, buna bağlı olarak Aphytis melinus 'un da yoğunluğunun düşük olduğu saptanmıştır. Örtücü bitki kullanılan limon parselinde Aphytis melinus 'un dışında, A. aurantii' nin diğer predatörlerinden Chilocorus bipustulatus L., Rhyzobius lophanthae Blaisdell (Coleoptera: Coccinellidae) ile parazitoitlerinden Comperiella bifasciata Howard (Hymenoptera; Encrytidae)'nın etkili olduğu gözlenmiştir. Bu doğal düşmanlar arasında C. bifasciata popülasyonunun oldukça dikkat çekici bir yoğunlukta olduğu ve zararlıyı baskı altına almada etkili olduğu kanısına varılmıştır. Bir yıllık veriler değerlendirildiğinde örtücü bitki kullanımının doğal düşman aktivitesini olumlu yönde etkilediği ve böcek biyo-çeşitliliğine katkılar sağladığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a citrus orchard (Meyer limon) in two plots using cover crops (Vicia sativa, common vetch) and standard region farmers' practice (chemical), the main pest of citrus fruits, Aonidiella aurantii Maskell (Hemiptera: Diaspididae) and its parasitoid Aphytis melinus DeBach. (Hymenoptera: Aphenelinidae) population was followed, and the contribution of the use of cover crops to the population development of the parasitoid and pest was tried to be determined. In the results of working; It was determined that the population of A. aurantii was lower in the vetch application plot than in the farmer application plot, and accordingly, the density of Aphytis melinus was also low. Apart from Aphytis melinus, the other predators of A. aurantii, Chilocorus bipustulatus L., Rhyzobius lophanthae Blaisdell (Coleoptera: Coccinellidae) and its parasitoid Comperiella bifasciata Howard (Hymenoptera; Encrytidae) were detected in the lemon plot where the cover plant was used. Among these natural enemies, it has been determined that the population of C. bifasciata is quite remarkable. When the one-year data were evaluated, it was concluded that the use of cover crops positively affected the natural enemy activity and contributed to insect biodiversity.