G7 ülkelerinin küresel inovasyon endeksi üzerine bir analiz
  1. Tez No: 780003
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Değişen dünya ve gelişen teknoloji ile birlikte inovasyon kavramı örgütler ve ülkeler için oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Küreselleşmenin de etkisiyle ortaya çıkan değişim ve bilginin hızı, işletmeler için inovasyonu olmazsa olmaz yapmaktadır. İnovasyon iş dünyasını ve ekonomileri oldukça etkileyen, alanında çokça yazılar ve çalışmalar bulunan bir kavram olarak günümüzde halen devam etmektedir. Piyasada birbirini taklit eden birçok ürün ve hizmet ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle alışılmışın aksine yeniliğe açık olmak, sürekli geliştirmek ve dünya pazarıyla entegre bir şekilde ilerlemek şarttır. Çetin rekabet ortamında işletmelerin tutunabilmeleri ve varlıklarını sürdürebilmeleri açısından inovasyon oldukça önemlidir. Dolayısıyla bir ülke inovasyon kavramına ne kadar önem veriyorsa ekonomiler arası rekabette o derece güçlü demektir. Bu çalışmada, inovasyon kavramını detaylı olarak ele alınmış ve inovasyon ile bağlantılı olan kavramlar teorik olarak incelenerek, özellikle G7 ülkeleri açısından analiz edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the changing world and developing technology, the concept of innovation has become a very important issue for organizations and countries. The speed of change and information, which has emerged with the effect of globalization, makes innovation indispensable for businesses. Innovation still continues today as a concept that affects the business world and economies, and there are many articles and studies in the field. There are many products and services that imitate each other in the market. For this reason, contrary to the usual, it is essential to be open to innovation, to develop continuously and to advance in an integrated manner with the world market. Innovation is very important for businesses to survive and survive in a tough competitive environment. Therefore, the more importance a country attaches to the concept of innovation, the stronger it is in inter-economic competition. In this study, the concept of innovation has been discussed in detail and the concepts related to innovation have been analyzed theoretically, especially in terms of G7 countries.