The impacts of country-based and global financial factors on conventional as well as Islamic stock market returns of BRIC and G7 countries: MMQR approach
Lokal ve küresel finansal faktörlerin BRIC ve G7 ülkelerinin geleneksel ve İslami hisse senedi piyasası getirileri üzerine etkileri: MMQR yöntemi
  1. Tez No: 843108
  2. Yazar: IRFANA SADAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tez çalışmasında ülke bazlı ve küresel finansal faktörlerin gelişmekte olan (BRIC) ve gelişmiş (G7) ülkelerinin geleneksel ve İslami borsa getirileri üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. BRIC ülkeleri için 26 Mart 2015 - 31 Mart 2021, G7 ülkeleri için 27 Temmuz 2015 - 31 Mart 2021 arasındaki günlük verileri kullanarak yeni moment kantil regresyon (MMQR) yöntemi uygulanmıştır. İlk makale, BRIC ve G7 ülkelerinde ülke bazlı ve küresel faktörlerin geleneksel hisse senedi getirileri üzerindeki etkilerini moment kantil yaklaşımı yöntemi kullanılarak araştırılmaktadır. Çalışma, ülke bazlı ve küresel faktörlerin, BRIC ve G7'de ayı, normal ve boğa gibi farklı piyasa koşullarında geleneksel borsa getirisi üzerinde önemli etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular ayrıca hisse senedi piyasası getirilerinin ülke bazlı ve küresel finansal faktörlerden asimetrik olarak etkilendiğini göstermektedir. İkinci makale, BRIC ve G7 ülkelerinde ülke bazlı ve küresel faktörlerin İslami hisse senedi getirileri üzerindeki etkilerini MMQR yaklaşımını kullanarak değerlendirmektedir. Bulgular, farklı pazar aşamalarında ülke grupları arasında çeşitlendirme faydalarının olduğunu göstermektedir. Bulguların sonuçları, uluslararası yatırımcılar, piyasa oyuncuları, politika yapıcılar ve parasal otoriteler için, özellikle yurt içi ve uluslararası ekonomilerin ve finansal piyasaların istikrarını korumaktan sorumlu olan kişiler için önemli çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the impacts of country-based and global financial factors on conventional and Islamic stock market return of the emerging (BRIC) and developed (G7) countries is investigated. We apply a novel method of moment quantile regression (MMQR) using daily data from March 26, 2015 to March 31, 2021 for BRIC countries and July 27, 2015 to March 31, 2021 for G7 countries. The first essay investigates the impacts of country-based and global factors on conventional stock returns in BRIC and G7 countries using the method of moment quantile approach. The study reveals that country-based and global factors have significant impact on conventional stock market return in BRIC and G7 in different market circumstances such as bear, normal and bull. The findings also indicate that stock market returns are asymmetrically affected by country-based and global financial factors. The second essay evaluates the impacts of country-based and global factors effect on Islamic stock returns in BRIC and G7 countries using MMQR approach. The findings suggest that there are diversification benefits between the country groups in different market phases. The consequences of our findings have important implications for international investors, market players, policymakers, and monetary authorities, specially who are in charge of maintaining the stability of the domestic as well as international economies and financial markets.