Sandviç tekstil araç koruyucuların performans özelliklerini belirlemek için deney düzeneği tasarımı
Design of experimental setup to determine performance characteristics of spacer fabrics vehicle covers
- Tez No: 780002
 - Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DEMİRSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dolu yağışları günümüzde önüne çıkan neredeyse her objeye zarar verme potansiyeline sahiptir. Oldukça şiddetli yağabilen dolu yağışlarını önlemek için çalışmalar yürütülmekte ancak tamamen başarılı denilebilecek bir sonuca ulaşılamamaktır. Teknolojimiz bu yağışları engelleme aşamasına gelene kadar dolu yağışlarından korunabilmek için insanların yöntemler geliştirmesi gerekmektedir Otomobiller, dolu yağışlarından en fazla hasar alan maddelerden biridir. Otomobilleri bu fırtınalardan koruyabilmek için çeşitli koruyucu kumaşlar üzerinde çalışılmış ve patentler alınmıştır. Koruyucu olarak kullanılma potansiyeline sahip elemanlardan bir tanesi de özel sandviç tekstil ürünlerdir. Bu kumaşlar koruyucu olarak kullanılmak istenmektedir ancak onlarca çeşidinden hangisinin en iyi koruma performansı gösterdiği merak konusudur. Bu çalışmada sandviç tekstil malzemelerin doluya karşı performanslarının test edilebileceği, dolu hasarını simüle edebilecek bir deney cihazı tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu tez aynı zamanda farklı çalışmalarda kullanılabilecek yapay dolu tanesi hazırlanmasına öneriler sunmaktadır. 25mm, 30mm çaplarındaki yapay dolu taneleri ile farklı kalınlıklarda, aynı dokuma özelliğinde sandviç tekstil kumaşlar üzerinde deneyler yapılmıştır. Aynı çaplardaki yapay dolu taneleriyle örtüsüz denemeler de yapılmış, tüm deneylerdeki hasar miktarı ölçülmüştür. Sonucunda farklı çaplardaki yapay dolu tanelerine karşı hangi kumaşın ne kadar koruma sağladığı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, hailstones have the potential of harming almost any objects that encounter with. To prevent from hail that can rain heavily, some studies carry out. However, it hasn't be reached a result that completely successful. Until our technology comes to the stage of inhibition these hails, people have to develop some methods in order to protect themselves from the hail. Automobiles are one of the most damaged by hailstorms. In order to protect automobiles from the hailstorms, various protective fabrics have been studied and patents have been obtained. One of the components that have the potential to be used as a protector is special sandwich textile products. These fabrics are wanted to be used as a protector. However, it is a matter of curiosity which of the dozens of variety fabrics shows the best protection performance. In this study, an experimental device which tests the performance of sandwich textile materials against hail and simulates the hail damage has been designed and product. With artificial hailstones that are 25mm and 30mm diameters, experiments have conducted on sandwich textile fabrics that have same weaving feature and different thicknesses. Uncovered experiments have also conducted with the artificial hailstones that have the same diameters, so the amount of damage in all experiments has been measured. As a result, it has compared which fabric provided how much protection against artificial hailstones with different diameters.