Sosyal medya üzerinden yapılan ticaret ile ticarette yeni iş alanları: Pestle analizi
The new trade perspective by trading on social media: Pestle analyses
  1. Tez No: 780009
  2. Yazar: ERGUN KONT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Teknolojik ve dijital dönüşüm parabolik bir şekilde yoluna devam etmekte iken, her alanda değişim ve dönüşüme de neden olmaktadır. Bu çalışmada, sosyal medya kullanımı ve ortaya çıkışı neticesinde, Web 1.0, Web 2.0 ve Web 3.0 anlayışlarının değişimi, beraberinde ticaret olgusunu ve trendlerini nasıl etkilediği anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Web 1.0 Web 2.0 ve Web 3.0 evreleri etraflı bir şekilde incelenmiştir, yapılan literatür taraması ile Türkiye ve dünyadaki yazın dili incelenmiştir. Fenomenolojik çalışma yapılarak, alanında uzman görüşler ile derinlemesine mülakat metodu uygulanarak, sosyal medya ve web dönüşümlerinde yaşananların ticaret paradigmalarını PESTLE bileşenleri üzerinden değerlendirilmesi sağlanmıştır. Çalışmada ayrıca yapay zeka, OpenAI (ChatGPT) ile de mülakat yapılmıştır. Bu minvalde PESTLE bileşenlerinin her biri için ticari anlamda sosyal medya için bir ayrı ayrı SWOT analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
While technological and digital transformation continues on its way in a parabolic way, it also causes change and transformation in every field. In this study, as a result of the use and emergence of social media, the change in the understanding of Web 1.0, Web 2.0 and Web 3.0, along with how it affects the trade phenomenon and trends, has been tried to be understood. Web 1.0, Web 2.0 and Web 3.0 phases have been examined in detail, literature review in Turkey and the world has been examined. By conducting a phenomenological study and applying in-depth interview method with expert opinions, it was ensured that the trade paradigms of social media and web transformations were evaluated through PESTLE components. In the study, an interview was also conducted with artificial intelligence, OpenAI (ChatGPT). In this respect, for each of the PESTLE components, a separate SWOT analysis was made for commercial social media.