Evaluation of musculoskeletal pain and ıts effect on quality of life, sleep quality and physical activity on COVİD-19 lab technicians
COVID-19 laboratuvar teknisyenlerinde kas iskelet ağrısı, yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve fiziksel aktivite üzerine etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 780016
- Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, COVID-19 laboratuvar teknisyenlerinde kas-iskelet sistemi ağrısı, bunların yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve fiziksel aktivite üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır (28.4 ±5.2 yıl, E/K=12/18). Deneklerin demografik bilgileri demografik bilgi anketi kullanılarak kaydedilmiştir Çalışmamızda kas-iskelet sistemi ağrılarını değerlendirmek için Nordic Kas İskelet Anketi (NMQ) kullanılmıştır. Yaşam kalitesini değerlendirmek için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (WHOQOL-Bref) kullanılmıştır. Uyku Kalitesi Pittsburg uyku kalitesi ölçeği (PSQI) ile değerlendirilmiştir. Fiziksel aktivite Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kısa formu (IPAQ) ile ölçülmüştür. İstatistiksel analiz SPSS 26 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Kas-iskelet sistemi ağrısı/semptomu prevalans %93,3 olarak bulunmuştur. Kas-iskelet sistemi ağrılarının/semptomlarının en yüksek oranda görüldüğü anatomik bölgeler boyun (%57,14), omuzlar (%57,14), bilekler/eller (%50), üst sırt (%42,85) ve alt sırt (%35,7) olmuştur. Yaşam kalitesinin en çok etkilendiği alanlar fiziksel sağlık ve sosyal ilişkiler olmuştur. Kas-iskelet sistemi ağrısı/semptomu olan bireylerin %71,43'ünün uyku kalitesi düşüktür. Düşük ve orta düzeyde fiziksel aktiviteye sahip deneklerin %100'ünde kas-iskelet sistemi ağrısı/semptomları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate musculoskeletal pain and its effect on quality of life, sleep quality and physical activity in COVID-19 laboratory technicians (mean age: 28.4 ±5.2 years, M/F= 12/18). The demographic information of the subjects was recorded using the demographic information questionnaire. In our study, to assess musculoskeletal pain, the Nordic Musculoskeletal Questionnaire (NMQ) was used. To assess the quality of life, the World Health Organization Quality of Life Questionnaire short-form (WHOQOL-BREF) was used. Sleep Quality was evaluated by the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and the Physical activity (PA) was measured by the International Physical Activity Questionnaire short form (IPAQ). Statistical analysis was made by using SPSS 26 software. The prevalence of musculoskeletal pain/symptoms was 93.3%. The anatomical areas with the highest percentage of musculoskeletal pain/symptoms were the neck (57.14%), shoulders (57.14%), the wrists/hands (50%), the upper back (42.85%) and the lower back (35.7%). The most affected domains in quality of life were physical health and social relationships. 71.43% of subjects with musculoskeletal pain/symptoms had poor sleep quality. 100% of subjects with low and moderate physical activity had musculoskeletal pain/symptoms.