Korakoakromial ligaman dejenerasyonunun manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of coracoacromial ligament degeneration with magnetic resonance imaging
- Tez No: 780021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DAĞISTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Korakoakromial ligaman(KAL) dejenerasyonu subakromiyal sıkışma açısından iyi bilinen bir göstergedir. Bu çalışmadaki amacımız, KAL dejenerasyonunun ve rotator kaf yırtık tiplerinin manyetik rezonans görüntüleme (MRG)'deki KAL kalınlığı ile arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Ayrıca KAL dejenerasyonu ve rotator kaf yırtık tipleri MRG anatomik ölçümler ile arasındaki ilişkiyi araştırmak ve literatürle karşılaştırmaktır. Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi ve travmatoloji anabilim dalına ocak 2015- aralık 2021 tarihleri arasında başvurmuş ve omuz artroskopisi yapılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya 268 erkek ve 292 kadın olmak üzere 560 hasta dahil edildi. Artroskopi görüntüleri incelenerek hastaların KAL dejenerasyonu sınıflaması Royal Berkshire Hospital sınıflamasına göre yapılarak 4 grup oluşturuldu. Ayrıca hastalar artroskopide rotator kaf yırtık tiplerine göre kategorize edildi. Preoperatif dönemdeki omuz manyetik rezonans görüntülerinden anatomik parametrelere bakıldı. KAL dejenerasyonu 142 hastanın grade 0, 186 hastanın grade 1, 217 hastanın grade 2 ve 15 hastanın grade 3 idi.
Özet (Çeviri)
Coracoacromial ligament (CAL) degeneration is a well-known indicator of subacromial impingement. The purpose of this study was to investigate the relationship CAL thickness on magnetic resonance imaging (MRI) with grade of CAL degeneration and types of rotator cuff tears. In addition, to investigate relationship the other anatomical measurements on magnetic resonance imaging with CAL degeneration and rotator cuff tear types and compare them with the literature. Patients who applied to Bolu Izzet Baysal Training and Research Hospital department of orthopedics and traumatology between January 2015 and December 2021 and underwent shoulder arthroscopy were retrospectively scanned. A total of 560 patients, 268 men and 292 women, were included in the study. CAL degeneration was classified according to the Royal Berkshire Hospital Classification by examining the arthroscopy images. In addition, patients were categorized according to the types of rotator cuff tears in arthroscopy. CAL degeneration was grade 0 in 142 patients, grade 1 in 186 patients, grade 2 in 217 patients and grade 3 in 15 patients.