An investigation of the role of folic acid supplementation in some biochemical changes during preeclampsia
Preeklampsi sırasında bazı biyokimyasal değişikliklerde folik asit takviminin rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 780042
  2. Yazar: SAFA SHATTI OKAB OKAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAED MALAK HANOUN AL SALEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
20 haftalık gebelikten sonra, anne ilk kez en az 6 saat arayla iki olayda yüksek tansiyon (sistolik kan basıncı 140, diyastolik kan basıncı 90) yaşadığında preeklampsi teşhisi konur. Bununla birlikte, sanayileşmemiş ülkelerdeki gebeliklerin %10'unda stresli kadın etkilenebilir. Folik asidin önemi son zamanlarda ortaya çıkmıştır. Bu araştırma, preeklampsinin folik asit alımı ve serum seviyeleri ile nasıl ilişkili olduğunu inceledi. Farklı hastalık evrelerine sahip elli kadın ve benzer yaş, cinsiyet ve VKİ'ye sahip elli sağlıklı kontrol incelenecektir. Açlık kan şekeri, albümin, üre ve kreatinin düzeyleri ölçüldü. Uzun süreli folik asit aşısı alan preeklampsi tanısı alan hastalar, üç çalışma grubunun ilkini oluşturacak ve ikinci grup, folik asit aşısı olmayan IBD'li 25 kadından oluşacaktır. Üçüncü grup, hamilelikleri boyunca sağlıklı olan ve folik asit emilimi iyi olan 25 gebeden oluşuyordu. Üretici ve ihracatçı tarafından belirtilen kod ve çalışma yöntemine göre kullanılacak aletler, su banyosu, görünür spektrofotometre ve elektrolit ölçer aşağıdadır.
Özet (Çeviri)
After 20 weeks of gestation, preeclampsia is diagnosed when the mother experiences high blood pressure for the first time (systolic blood pressure of 140, diastolic blood pressure of 90) in two events, at least 6 hours apart). However, the stressed female can be affected in up to 10% of pregnancies in non-industrialized countries. The importance of folic acid has emerged recently. This research looked at how preeclampsia relates to folic acid intake and serum levels. Fifty women with different stages of disease will be studied, along with fifty healthy controls of similar age, gender and BMI. Fasting blood glucose, albumin, urea, and creatinine levels were tested. Patients diagnosed with pre-eclampsia who received a long-term folic acid vaccine would make up the first of the three study groups and the second group would consist of 25 women with IBD who had not been vaccinated against folic acid. The third group consisted of 25 pregnant women who were healthy throughout their pregnancy and had a good absorption of folic acid. The following are the instruments to be used following the code and method of operation specified by the manufacturer and exporter, a water bath, a visible spectrophotometer, and an electrolyte meter.