Dijital reklam faaliyetlerinin kurumsal iletişim üzerindeki rolü; Otomotiv sektör temsilcileri üzerine bir araştırma
The role of digital advertising activities on corporate communication; A research on automotive sector representatives
  1. Tez No: 780043
  2. Yazar: YUSUF ANDİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ERDEM TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yüzyıldaki teknolojik gelişmeler, insanın makine ile etkileşimini giderek arttırmaktadır. Günümüz bilgi toplumunda bilginin artan önemi ve metalaşması, bilginin internet ortamına kayması, iş dünyasını da etkilemektedir. Web ve sosyal medya platformlarında üretilen ve dağıtılan ve tüketilen bilgi bugün çift yönlü bir etkileşimden gücünü almaktadır. Araştırma konumuzla ilgili kurumsal iletişimin bu çift yönlü ilişkisinde, geleneksel ve yeni medyanın kurumsallaşma üzerindeki genel etkilerine değinirken, odak noktamız her iki medya türünde ki reklam faaliyetlerinin kurumsal iletişime etkisi olacaktır. Dijital medya reklam çalışmalarının firmalar üzerinde sahip oldukları etkilerin anlaşılması ile literatüre ve işveren dünyasına kurumsallaşma sürecinde önemli katkılar sunabilecektir. Araştırmamız nitel tasarıma dayalı fenomenolojik çalışması şeklinde veri toplama aracı olarak görüşmeler yapılarak yarı yapılandırılmış açık uçlu toplam 6 soru ile 8 katılımcı ile kartopu örneklemesi ile görüşmeler düzenlenmiştir. Bilgi, belge ve elde edilen görüşme veriler içerik analizi ile derlenecektir.
Özet (Çeviri)
Technological developments in the last century are increasing the interaction of man with the machine. The increasing importance and commodification of information in today's information society, and the shift of information to the internet environment also affect the business world. The information produced, distributed and consumed on the web and social media platforms is powered by a two-way interaction today. While addressing the general effects of digital media on institutionalization, our focus will be on the effect of advertising activities in both media types on corporate communication in this two-way relationship between corporate communication and corporate communication. By understanding the effects of traditional and new media's advertising on companies, it will be able to make important contributions to the literature and the employer world in the institutionalization process. In our research, interviews were conducted as a data collection tool in the form of a phenomenological study based on qualitative design, with a total of 6 semi-structured open-ended questions and 8 participants with snowball sampling. Information, documents and obtained interview data will be compiled by content analysis.