Halkalı (Beta) B-dikarbonil bileşiklernin mangan (III) asetat ortamında alkenlerle radikalik halkalaşma reaksiyonları
Freeradical cyclization of (Beta) B-dikarbonyl compounds by manganese (III) acetate with alkenes
  1. Tez No: 83577
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TARIK PEKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HALKALI 0-DİKARBONİL BİLEŞİKLERİNİN MANGAN(m)ASETAT ORTAMINDA ALKENLERLE RADİKALİK HALKALAŞMA REAKSİYONLARI Mehmet YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Tank PEKEL 1999, 77 sayfa Jüri : Prof. Dr. Tahsin UYAR Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER Prof. Dr. A. Tarık PEKEL Bu çalışmada, elektrokimyasal yöntemle sentezlenen MAH (Mangan(IU)asetat)' m P-dikarbonil bileşikleriyle alkenlerin tek elektron transferi (radikalik) mekanizması üzerinden yürüyen halkalaşma reaksiyonları incelenmiştir. Bu amaçla P-dikarbonil bileşiği olarak seçilen 5,5-dimetil-l,3-siklohekzandion ile alkenlerin reaksiyonları çalışılmıştır. Alken olarak, konjuge ve konjuge olmayan sırasıyla stiren ve allil benzen, vinil asetat, metakrilamit, akrilamit, siklohekzen gibi farklı fonksiyonel gruplara sahip alkenler denenmiştir. Alkenler üe karşılaştırma amaçlı fenil asetilen de çalışılmıştır. Deneyler azot atmosferinde 30-35 °C sıcaklıkta gerçekleştirilmiştir. Oluşan ürünlerin saflaştırılması kolon ve preperatif ince tabaka kromatografileri kullanılarak yapılmıştır. Reaksiyonlar sonucunda elde edilen benzofuran türevlerinin yapıları; İR, ^-NMR, 13C-NMR ve kütle spektrometresi yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Mangan(DT)asetat, p-dikarbonU, radikalik katılma, oksidatif halkalanma, katalizör, yükseltgenme, serbest radikal.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis FREE RADICAL CYCLIZATION OF p-DICARBONYL COMPOUND BY MANGANESE(HI)ACETATE WITH ALKENES Mehmet YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. A. Tank PEKEL 1999, 77 pages Jury : Prof. Dr. Tahsin UYAR Prof. Dr. Atilla Oktemer Prof. Dr. A. Tank PEKEL In this study, the cyclization reaction of P-dicarbonyl compound and alkenes in MAS, which is synthesised by the electrochemical method were investigated. For this purpose, 5,5-dimethyH,3-cyclohexandion was chosen as a P-dicarbonyl compound and it's reactions with alkenes were performed. Various type of alkenes having different functional groups such as conjuged and unconjuged alkenes; styrene, allyl benzene, vinyl acetate, metacrylamide, acrylamide, and cyclohexane were used in this research. Phenyl acetylene was used to compere with the alkenes mentioned above. The experiments were conducted under nitrogen atmosphere at 30-35 °C. The structure of derivatives of benzofuranes were determined by D3, 1H-NMR, UC- NMR, and mass spectroscopic techniques. KEY WORDS; Manganese(HI)acetate, p-dicarbonyl, radicalic addition, oxidative cyclization, catalyst, oxidation, free radical.