Myom embolizasyonu ve myomektomi vakaları arasında yaşam kalitesi skorlaması ile rekürrens oranlarının karşılaştırılması
- Tez No: 780059
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Myoma uteri reprodüktif çağdaki hastalarda görülen en sık tümördür. Hastalar klinikte sıklıkla karşımıza ağır menstural kanama, yaşam kalitesinde azalma ve zaman zaman infertilite ile başvurur. Klinik bulgular sıklıkla myom yerleşim yeri, büyüklüğü ile yakından ilişkilidir. Yerleşim yerine göre klinik semptomatolojisi sıklıkla değişmektedir. Bizim yaptığımız çalışmamızda amacımız myomektomi ve myom embolizasyonu yapılan katılımcıların sırası ile yaşam kalitesi düzeyi, rekürrens oranı, katılımcıların yaşam kalitesi ve rekürrens düzeyi açısından myomektomi ve myom embolizasyonu arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını görmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Myoma uteri tanısı almış kadınların myom embolizasyonu ile myomektominin rekürrens ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırılmasına yönelik retrospektif kesitsel araştırma olarak planlandı. Ocak 2009 ile Ocak 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Girişimsel Radyoloji Klinikleri'ne myoma uteri tanısı başvuran aynı zamanda Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nden Girişimsel Radyoloji Kliniği'ne refere edilen 152 hastadan bilgi toplandı. Sonrasında ulaşılamayan 13 hasta çalışma dışarı bırakıldı. Araştırma kapsamında myomektomi olan 76 ve myom embolizasyonu olan 63 katılımcıya ulaşılmış olup sırası ile hasta ile ilgili veriler ve gruplar arasında preoperatif ve postoperatif myoma uteri semptom ve yaşam kalitesi ölçeği'nin alt boyutları ve toplam puanları ve rekürrens oranı karşılaştırıldı. Postoperatif 5.yılda yaşam kalitesi açısından her iki grupta UFS-QOL ölçeğine cevap veren 50 'şer hasta değerlendirildi. Tüm hastalar, prosedürün potansiyel riskleri ve faydaları ve olası alternatif tedaviler hakkında kapsamlı bir şekilde bilgilendirildikten sonra yazılı bilgilendirilmiş onam imzaladı. Araştırmaya dahil olma kriterleri; 20-40 yaş arası hasta grubu, Figo klasifikasyonu içerisinde Tip3-5 myom olması, semptomatik olması, ek hastalığının bulunmaması olarak uygulandı. Araştırmadan dışlama kriterleri;20 yaş altı 40 yaş üstü hasta grubu, Figo klasifikasyonu içerisinde Tip1-2-6-7-8 myom olması, gebelik durumu, anormal endometriyal biopsi bulgusu, anormal smear testi, polip, malignite, koagulasyon defekti ovulatuar disfonksiyon ve endokrinolojik nedenler mevcudiyeti olarak belirlendi. Bulgular Myomektomi yapılan hasta grubunda semptomatik olanlarda sonrası radyolojik görüntüleme yöntemleri ile olarak rekürrens oranı %31,6 (n=24) iken anjiografik myom embolizasyonu yapılan grupta işlem sonrası mevcut miyom nüvesinin büyümesi veyahut rekürrens gerçekleşmesi %14,3 (n=9) oranda tespit edildi. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Myoma uteri are known as the most common tumor of woman reproductive age. Patients often present with heavy menstrual bleeding, decreased quality of life, and occasionally infertility. Clinical findings are often closely related to the location and size of the fibroids. Clinical symptomatology often changes according to location. Our study aimed to see whether there is a significant relationship between the quality of life, recurrence rate, quality of life and recurrence level of the participants who underwent myomectomy and myoma embolization, respectively. Materials and Methods A retrospective cross-sectional research study was designed to compare myoma embolization with myomectomy regarding recurrence and quality of life in women with myoma uteri. As a data collection tool, we collected information from 142 women who applied to the Health Sciences University Bakırköy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital Gynecology Obstetrics and İnterventional Radiology Clinic and also referred İnterventional Radiology Clinic between January 2009 and January 2021. Thirteen participants were removed from the trial because they could not be reached subsequently. 76 people with myomectomy and 63 participants who had fibroid embolization were enrolled in the trial. Five years after surgery; 50 patients who responded to the UFS-QOL measure were examined for their quality of life in both groups. All patients signed written informed consent forms after receiving detailed explanations of the procedure's potential risks and benefits and any available treatment options. Individuals between the ages of 20 and 40 who have symptomatic Type 3 or Type 5 fibroids according to the Figo classification and no other diseases were eligible for the trial. Individuals under 20 years old and over 40 years old and those with Figo classification types 1-2, 3-6, and 7-8 myomas were excluded from the study. Status of pregnancy, unusual results from an endometrial biopsy, unsual smear test, polyps, cancer, coagulation problems, ovulatory dysfunction, and endocrinological reasons. Results Fibroid recurrence was detected by symptomatology and diagnostic radiologic techniques.The Fibroid reccurens rate was 31.6% ,(n=24) and %14.3,(n=9). İn patents who had myomectomy and who myoma embolization respectively. There was no statistically significant difference between the two groups. (p > 0.05). The group that underwent myomectomy was found to be less symptomatic, less anxious and had a lower physical mood score.