Gebelikte myom sayısı ve büyüklüğünün maternal ve fetal sonuçları
The impact of the number and size of uterine fibroids on maternal and fetal outcomes during pregnancy
- Tez No: 999864
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ MİHMANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gebelikte uterin leiomyomların varlığının yanı sıra myom sayısı ve büyüklüğünün maternal ve fetal sonuçlar üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 01.01.2023-01.01.2025 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde doğumu gerçekleşen 182 gebe retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 91 myomu olan gebe ve 91 myomu olmayan kontrol grubu olgusu dahil edildi. Myomu olan gebeler ayrıca sayılarına (tek, multipl) ve çaplarına (<5 cm, ≥5 cm) göre alt gruplara ayrıldı. Maternal (yaş, gravida, parite, doğum şekli, hemoglobin düşüşü, kan transfüzyonu, hastanede kalış süresi), obstetrik (prezentasyon, plasenta previa, plasenta dekolmanı, sezaryen endikasyonları) ve fetal (doğum haftası, doğum ağırlığı, Apgar skorları, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı) sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: Myomu olan gebelerde yaş ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu (34,2±5,3 ve 29,3±6,6 yıl; p<0,001). Sezaryen oranı myomu olan grupta belirgin artmıştı (%90,1'e karşı %60,4; p<0,001). Sezaryen endikasyonları arasında geçirilmiş uterin cerrahi, fetal distres ve preeklampsi oranları anlamlı yüksekti. Prezentasyon açısından makat oranı myom grubunda daha fazla olmakla birlikte istatistiksel anlamlılık saptanmadı; plasenta previa ve dekolman ise her iki grupta da düşük oranlarda görüldü ve anlamlı farklılık göstermedi. Hastanede kalış süresi myom grubunda daha uzundu (p<0,001). Alt gruplarda hem <5 cm hem ≥5 cm myomlarda sezaryen oranı yüksek, ≥5 cm grubunda ayrıca doğum ağırlığı kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulundu (p=0,008). Multipl myomu olanlarda gravida ve parite değerleri de kontrol grubuna göre daha düşük saptandı. Sonuç: Uterin myom varlığı gebelikte ileri anne yaşı ile ilişkili bulundu, sezaryen oranlarını ve hastanede kalış süresini artırdı. Multipl myomu olan gebelerde gravida ve parite değerleri daha düşük saptandı. Hem küçük (<5 cm) hem de büyük (≥5 cm) myomlarda sezaryen oranları anlamlı şekilde yüksek bulundu. ≥5 cm grubunda ayrıca doğum ağırlığı kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulundu (p=0,008). Sezaryen endikasyonları arasında geçirilmiş uterin cerrahi, fetal distres ve preeklampsi oranları myomu olan gebelerde daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the impact of uterine leiomyomas, as well as fibroid number and size, on maternal, obstetric, and fetal outcomes during pregnancy. Materials and Methods: A retrospective cohort study was conducted at Prof. Dr. Cemil Tascıoğlu City Hospital between January 2023 and January 2025, including 182 women (91 with fibroids, 91 without). The fibroid group was subdivided by number (single vs. multiple) and size (<5 cm vs. ≥5 cm). Maternal outcomes (age, gravida, parity, mode of delivery, hemoglobin drop, transfusion, hysterectomy, hospital stay), obstetric outcomes (presentation, placenta previa, placental abruption, cesarean indications), and fetal outcomes (gestational age, birth weight, Apgar scores, NICU admission) were analyzed. Results: Maternal age was significantly higher in the fibroid group than controls (34.2±5.3 vs. 29.3±6.6 years; p<0.001). Cesarean delivery was markedly more frequent in women with fibroids (90.1% vs. 60.4%; p<0.001). Indications such as prior uterine surgery, fetal distress, and preeclampsia were significantly more common. Malpresentation was more frequent among fibroid cases but not statistically significant, while placenta previa and abruption rates were similarly low across groups. Hospital stay was significantly longer in the fibroid group (p<0.001). Subgroup analyses showed higher cesarean rates in both <5 cm and ≥5 cm fibroid groups, with significantly lower birth weight in the ≥5 cm group (p=0.008). Women with multiple fibroids had lower gravida and parity values compared to controls. Conclusion: The presence of uterine myomas was associated with advanced maternal age, increased cesarean delivery rates, and longer hospital stay. Gravida and parity values were lower in women with multiple myomas. Cesarean delivery rates were significantly higher in both small (<5 cm) and large (≥5 cm) myomas. In the ≥5 cm group, the birth weight was also found to be significantly lower compared to the control group (p = 0.008). Among cesarean indications, previous uterine surgery, fetal distress, and preeclampsia were more frequent in women with myomas.