S.B.Ü. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt S.U.A.M.'ndeki sağlık çalışanlarında mRNA aşısı sonrası gelişen yan etkilerin araştırılması
  1. Tez No: 780073
  2. Yazar: KÜBRA CANSU ESKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM SUVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: 2019 yılının son günlerinde, Çin'de kendini gösteren COVID-19vçok geçmeden tüm dünyada pandemi olarak kabul edilmiştir. Salgınla mücadelenin en etkin yollarının başında aşı gelmektedir ve sağlık çalışanlarının aşılanması, aşıların geniş kitlelerce kabulünde önem arzetmektedir. Bu çalışmada Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM'da çalışan tüm sağlık personelinde aşılama sonrası gelişen yan etkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın veri toplama kısmı, 1 Kasım 2021 - 1 Kasım 2022 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Hastanemizde çalışan 386 sağlık çalışanı ve idari personel online anket formu üzerinden soruları cevaplamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In the last days of 2019, COVID-19, which manifested itself in China, was soon accepted as a pandemic all over the world. Vaccination is one of the most effective ways to combat the epidemic, and vaccination of healthcare workers is important for the acceptance of vaccines by the masses. In this study, it was aimed to determine the side effects that developed after vaccination in all hospital staff working in SBU Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM. Materials and Methods: The data collection part of the study was carried out between 1 November 2021 and 1 November 2022 at SBU Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM 386 healthcare professionals and administrative staff working in our hospital answered the questions via the online questionnaire.